Surfray køber Mondosoft for næsen af Jensby

Budkrigen om konkursboet Mondosoft er slut. Surfray køber boet for næsen af både Asger Jensbys JMI Invest og Mondosoft-grundlægger Laust Søndergaard.

Efter de seneste ugers heftige polemik om konkursboet efter Mondosoft, satte kurator i går et foreløbigt punktum i sagen.

Det skete ved at vælge Surfrays tilbud på konkursboet.

Dermed løb søgemaskinevirksomheden Surfray med resterne af Mondosoft foran blandt andre JMI Invest, der repræsenteres af den tidligere CSC-direktør Asger Jensby.

Afgørelsen kommer efter de seneste ugers polemik om konkursboet.

Vrede aktionærer

Flere aktionærer beklagede sig blandt andet over, at de ikke har haft adgang til relevante oplysninger både før og efter konkursen, at bestyrelsen har nægtet at forhandle med potentielle investorer, og at der synes at være ændret ved faktureringsprincipperne umiddelbart før konkursen.

"Vi er naturligvis glade for, at vi har leveret et bud, som kurator har kunnet acceptere, men udfordringerne er jo ikke helt slut endnu," siger Mark Bernquist fra Surfray.

Han peger på, at der nu ligger et stort arbejde i at få talt med alle de tidligere Mondosoft-medarbejdere, ligesom der venter et større oprydningsarbejde.

Mangler endelig plan

Først herefter forventer Surfray at have en endelig plan klar for, hvordan fremtiden skal se ud.

Surfray betegner det som overraskende, at kurator valgte Surfrays bud frem for buddene fra blandt andre Asger Jensby og den oprindelige stifter af Mondosoft, Laust Søndergaard.

På trods af, at overtagelsen kom uventet, forventer Surfray alligevel snart at have en planen klar.

Surfray har nemlig lige siden i foråret luftet sin interesse for Mondosoft, og har siden dengang gjort sig mange tanker om, hvordan der kan arbejdes videre med Mondosofts aktiver, oplyser Surfray.

Passer godt ind

”Vores interesse i Mondosoft har jo hele tiden drejet sig om at få den tidligere kerneforretning, nemlig mondosearch – søgemaskinen – som vi mener passer godt ind i vores produktporteføjle," siger Martin Veise, der er administrerende direktør og stifter af Surfray.

Opkøbet er et led i SurfRays plan for ekspansion, hvor målet er at blive den foretrukne leverandør af søgemaskiner, uanset hvor i verden kunden befinder sig.

"Med købet kan vi skabe en seriøst alternativ til Autonomy og Fast - de to store aktører på markedet, men til en mere en konkurrencedygtig pris,” siger Martin Veise.

Surfray lægger samtidig op til at frasælge den del af Mondosoft, der beskæftiger sig med søgemaskinen Ontollica.

"Produktet er en udvidelse af Microsofts egen indeks-søgning, og der kan sagtens være nogle positive gevinster ved at køre Ontollica videre som en selvstændig enhed, eller måske endda sælge det helt fra på sigt," siger Mark Bernquist, der først vil komme det nærmere efter samtaler med medarbejderne.

Jensby med endnu

Og noget tyder på, at det sagtens kanblive Asger Jensby og hans JMI Invest, der arbejder videre med den del af Mondosoft, der beskæftigede sig med Ontollica-teknologien.

"Det tyder på, at Surfray er mere optaget af mondosearch-teknologien, mens jeg er interesseret i Ontollica, der kom ud af det tidligere Navigo Systems. Det er måske naturligt at se på, hvis Surfray ikke vil arbejde videre med den del, om vi kan arbejde videre med det," siger Asger Jensby, der allerede er i dialog med Surfray.

Det afhænger dog af nærmere analyser af, om det er muligt at dele Mondosoft op på den måde, fastslår Asger Jensby.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird