NetDesign: Ildsjæle og bonusordninger

Tilbage til artiklen : Her er It-Branchens Bedste Arbejdspladser 2007.

Placering:

IT-branchens 15 Bedste Arbejdspladser 2007: 8.

Danmarks 50 Bedste Arbejdspladser 2007: 27.

I de to år, der er gået, siden TDC overtog NetDesign, har selskabet fordoblet såvel antallet af medarbejdere til 242 og omsætningen til 598 millioner kroner.

I dag leverer NetDesign som et selvstændigt selskab i TDC-koncernen komplette løsninger inden for IP-kommunikation.

Nye ejere og øget vækst presser kulturen.

Derfor har NetDesign oprettet et korps af "Ildsjæle", der i samarbejde med eksterne konsulenter er uddannet til at gå forrest i integrationen af ny medarbejder fra TDC.

Det betyder, at Ildsjælene er kulturbærere i arbejdet med at fastholde NetDesigns kultur.

Det har skabt en teamorienteret arbejdsplads, hvor alle medarbejdere er omfattet af samme resultatafhængige provisions- og bonusordning.

Kantinepersonale og sælgere bliver aflønnet efter samme resultat. Når målet er nået, går en større del af indtjeningen ind i en bonus- og provisionsordning. Udviklingen kan følges elektronisk af medarbejderne.

Kilde: Great Place to Work Institute Danmark

Tilbage til artiklen : Her er It-Branchens Bedste Arbejdspladser 2007.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S