NetDesign: Ildsjæle og bonusordninger

Tilbage til artiklen : Her er It-Branchens Bedste Arbejdspladser 2007.

Placering:

IT-branchens 15 Bedste Arbejdspladser 2007: 8.

Danmarks 50 Bedste Arbejdspladser 2007: 27.

I de to år, der er gået, siden TDC overtog NetDesign, har selskabet fordoblet såvel antallet af medarbejdere til 242 og omsætningen til 598 millioner kroner.

I dag leverer NetDesign som et selvstændigt selskab i TDC-koncernen komplette løsninger inden for IP-kommunikation.

Nye ejere og øget vækst presser kulturen.

Derfor har NetDesign oprettet et korps af "Ildsjæle", der i samarbejde med eksterne konsulenter er uddannet til at gå forrest i integrationen af ny medarbejder fra TDC.

Det betyder, at Ildsjælene er kulturbærere i arbejdet med at fastholde NetDesigns kultur.

Det har skabt en teamorienteret arbejdsplads, hvor alle medarbejdere er omfattet af samme resultatafhængige provisions- og bonusordning.

Kantinepersonale og sælgere bliver aflønnet efter samme resultat. Når målet er nået, går en større del af indtjeningen ind i en bonus- og provisionsordning. Udviklingen kan følges elektronisk af medarbejderne.

Kilde: Great Place to Work Institute Danmark

Tilbage til artiklen : Her er It-Branchens Bedste Arbejdspladser 2007.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS