Oracle: Medarbejdersamtaler og communities

Tilbage til artiklen : Her er it-branchens bedste arbejdspladser 2007.

Placering:

IT-branchens 15 Bedste Arbejdspladser 2007: 3.

Danmarks 50 Bedste Arbejdspladser 2007: 15.

Softwarekoncernen Oracles danske selskab Oracle Danmark beskæftiger 225 ansatte og omsatte i sidste regnskabsår for 278 millioner kroner.

Den stærkt ekspanderende virksomhed, der har 65.000 ansatte på verdensplan, lægger stor vægt på videndeling.

I den årlige medarbejdersamtale vurderes de ansatte således på, om de deler viden med andre.

Det kan de blandt andet lære på kurset "hensigtsmæssig videndeling". Et eksempel på videndeling er de 60 medarbejdere i konsulentafdelingen, som alle er knyttet til faglige communities afhængig af deres specialisering.

I disse communities udveksler medlemmerne på tværs af landegrænser faglig information både via internet og på møder, så konsulenterne hurtigt kan få svar på komplicerede spørgsmål og selv tilføje ny viden.

Oracle fører videnregnskab, for at styre og dokumentere videnarbejdet. Det er også muligt at få kurser i personlig planlægning og stresshåndtering.

Kilde: Great Place to Work Institute Danmark

Tilbage til artiklen : Her er it-branchens bedste arbejdspladser 2007.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S