Greenpeace dumper Nintendo Wii - sikke noget møg

Den mest sælgende spillekonsol på markedet får nul point i den nyeste elektronikguide fra miljøorganisationen Greenpeace. Det er første gang nogen får så dårligt et resultat.

Artikel top billede

På verdensplan har Nintendo Wii solgt flere enheder end både Microsofts Xbox 360 og Sonys Playstation 3. Spørgsmålet er, om konsollerne indeholder farlig kemi?

Verdens mest populære spillekonsol blandt børn og barnlige sjæle, Nintendo Wii, opnår et rekordlavt resultat på den nyeste ranking af elektronik fra miljøorganisationen Greenpeace.

Rankingen, der netop er udkommet for sjette gang, bygger på elektronikproducenternes egne svar til miljøorganisationen.

På den nyeste elektronikguide over branchens miljøvelighed har Greenpeace for første gang undersøgt miljøbelastningerne fra spillekonsoller. Og hos Nintendo står det ifølge undersøgelsen så slet til, at firmaet får nul point ud af 10 mulige.

Det fortæller Henrik Pedersen, der er miljøbiolog hos Greenpeace i Danmark.

Første gang med nul point

"Det er suverænt første gang, at det lykkes et firma at opføre sig så dårligt rent miljømæssigt. Det har vi ikke set før," siger Henrik Pedersen.

De store elektronikproducenter i verden er ifølge Henrik Pedersen generelt meget opmærksomme på, om de kemikalier de benytter er sikre.

Samtidig tager de fleste firmaer stilling til, om deres produkter kan genbruges, og om det er muligt at tilbagelevere apparaterne, når de skal skrottes.

Men sådan er det ifølge Henrik Pedersen ikke hos Nintendo.

"Det ignorerer Nintendo hundrede procent. De lever i en lukket klokke," siger Henrik Pedersen.

Farlig kemi fordamper fra apparater

Ifølge miljøbiologen har Greenpeace ikke analyseret Nintendos Wii konsol i forbindelse med testen.

Men generelt gør elektronikmarkedet brug af farlige stoffer som eksempelvis bromerede flammehæmmere og Pvc, fortæller miljøbiologen.


"Videnskabelige undersøgelser viser, at de her stoffer afdamper fra elektronikken og at vi kan finde det i støv der hvor elektronikken anvendes," siger Henrik Pedersen.

Selv om Nintendo opnår det dårligste resultat i testens historie, er miljøbiologen alligevel fortrøstningsfuld.

Andre firmaer har nemlig meget hurtigt rettet op på miljøproblemerne efter at have fået dårlige resultater i miljøorganisationens elektroniktest.

Grund til optimisme

"Når vi ser, hvor hurtigt de andre firmaer har flyttet sig, så er der grund til optimisme. Det vil Nintendo da også gøre på ganske kort tid," siger Henrik Pedersen.

Nintendo er ikke det eneste firma, der havner i bunden af organisationens test. Også konkurrenten Microsoft, der står bag den populære Xbox 360, havner er i testens røde felt med en score på 2,7 point.

Til sammenligning er Sony, der udgiver Playstation 3, i førerfeltet med en score på 7,3 point.

P3 sælger bedst i Danmark

På verdensplan har Nintendo Wii solgt flere enheder end både Microsofts Xbox 360 og Sonys Playstation 3 hver eneste måned siden lanceringen i november 2006.

I Danmark havde Nintendo Wii i oktober omkring 15 procent af markedet, mens Playstation 3 havde omkring 70 procent af markedet.

De sidste 15 procent blev hevet hjem af Microsofts Xbox 360, viser tal fra Forbrugerelektronik magasinet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)