Ny teknologi ændrer datacentrene

TEMA: Analysefirmaet Gartner Inc. giver deres bud på en top-ti over teknologier, der vil påvirke fremtidens datacentre.

Computerworld News Service: Automatisering vil muligvis nedbringe antallet af medarbejdere i datacentrene, men ensartede [unified] kommunikationsteknologier vil gøre det lettere for it-medarbejderne at være i kontakt med de tilbageværende kolleger, siger Gartner Inc.

Konsulentfirmaet, der i sidste uge holdt deres årlige datacenter-konference i Las Vegas, har udsendt en top-ti over 'forstyrrende' teknologier, der påvirker datacentrene.

Øverst på listen er emner som unified communications, software-as-a-service-applikationer og værktøjer til automatisering af it-processer.

De nævnte teknologier var stort set de samme som Gartner præsenterede i Florida i oktober. Listen var Gartners bud på top-ti-teknologier for år 2008.

Otte teknologier var gengangere, men i ny rangorden: Unified communications, SaaS og andre web-platforme, virtualisering, metadata-management, mashups og kompositte applikationer, sociale programmer, grøn it og serverbaserede applikationsstrukturer.

Forandringer på grund
af virtualisering

"Unified communications indeholder en kombination af ip-telefoni, e-mails, instans messaging og videokonferenceafholdelse. Kun 20 procent af virksomhederne anvender ip-telefoni," siger Carl Claunch fra Gartner Inc.

Men, i løbet af de næste par år vil flertallet af virksomheder anvende teknologien, forudser han.

Han tilføjede, at unified communications ikke udelukkende vil handle om person-til-person kommunikation, men også vil omfatte video-streams og data fra sensorer og analyseprogrammer.

Datacentermedarbejderne vil også opleve store forandringer på grund af virtualisering, der vil samle mange små servere, så de fremstår som en enhed, siger Carl Claunch.

Virtualisering bruges i dag primært til at afvikler flere operativsystemer på samme platform. I fremtiden vil det være muligt, at få operativsystemet til at tro, at det opererer med, eksempelvis, 32 processorer på samme sted.

"I dag har du kun et halvfærdigt værktøj," siger han.

Oversat af Bo Madsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job