Motorola Danmark berøres ikke af chefskifte

Når kriseramte Motorolas CEO stopper til nytår, vil det ikke have betydning for den danske succes-afdeling. "Vi ved hvad vi skal lave," udtaler den danske chef, Bo Wassberg.

Artikel top billede

Bo Wassberg tror ikke, man kommer til at mærke Motorolas chefskifte i den danske afdeling.

Når Motorolas topchef Ed Zander fratræder posten til nytår, vil det ikke komme til at betyde noget særligt for arbejdet i Motorolas danske afdeling, vurderer Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola Danmark.

"Vi har vores mål og succeskriterier her i Danmark. I den henseende betyder det ikke det store, hvem der er CEO for koncernen," siger han.

Motorola, der engang var verdens største producent af mobiltelefoner, mistede i år den andenplads, Nokia for længst havde forvist virksomheden til.

På bare et år er Motorolas markedsandel faldet fra 20,7 til 13,1 procent, og virksomheden er blevet overhalet af Samsung.

I Motorolas danske afdeling ser det anderledes positivt ud, og derfor regner Bo Wassberg med, at arbejdet kan fortsætte stort set uændret, når chief operating officer Greg Brown overtager posten som CEO.

"På globalt plan har vi haft noget svigtende salg på mobiltelefoner, det skal vi være ærlige at erkende. Men her i Danmark ligger aktiviteterne på udvikling til fremtidens mobiltelefoner og det går sådan set rigtig godt," siger Bo Wassberg og fortsætter:

"Vi ved godt hvad vi skal lave. At det er en anden mand der sidder på toppen ændrer ikke det store."

Innovationen har haltet

Ifølge flere analytikere har Motorolas store problem været manglen på innovation på mobiltelefoner, der stadig er hovedforretningsområdet. Forbrugernes dom har vist sig tydeligt i selskabets regnskaber.

Regnskabet for det seneste kvartal var det første i et år, hvor Motorola kunne mønstre et overskud. Selskabet tabte over 700 millioner på mobiltelefoner, men med en omfattende rationalisering og nedlæggelse af omkring 7000 jobs lykkedes det at hente et overskud på 306 millioner hjem.

Ed Zander udtrykte især tilfredshed med udviklingen på markederne for bredbåndsvideo, WiMax og sikkerhedsteknologi.

Arbejdet i den danske afdeling for udvikling til mobiltelefoner skulle gerne være med til at vende udviklingen for Motorolas største forretningsområde.

Kvalt af succes

Nedgangen for Motorolas mobilsalg kommer i kølvandet på gigantsuccesen Razr, der tog verden med storm ved lanceringen i 2004.

Men udviklingen er i den grad løbet fra Razr, og mange mener, at Ed Zander nu ryger ud, fordi han ikke har formået at markedsføre en værdig efterfølger.

Det er blandt andet den efterfølger man arbejder på i Motorolas udviklingsafdeling i Nordjylland, som blev købt af taiwanesiske BenQ i maj 2006.

"Razr er det bedst sælgende mobiltelefonprodukt nogensinde. Det er rigtigt, at vi ikke har været hurtige nok til at få en afløser på plads. Men vi arbejder på at udvikle de næste generationer af mobiltelefoner her, og vi er meget optimistiske med hensyn til fremtiden," siger Bo Wassberg.

Motorolas globale krise har ikke forplantet sig til den danske afdeling, der har et pænt overskud. Midt i rationaliseringerne har man måttet ansætte nye folk for at følge med efterspørgslen.

Det er dog især Motorolas globale udviklingscenter for Tetra i Glostrup, der har krævet udvidelse, for at kunne levere Tetraløsninger til både Norge og Danmark.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job