Nokia anklages for at bestyre pirat-site

Nokias site for brugergenereret mobilindhold kaldes et fristed for pirater af et lille dansk mobilfirma. Sitet bugner af piratkopier, og der er ingen overvågning eller juridiske konsekvenser, lyder anklagen.

Artikel top billede

Verdens største mobilfabrikant, finske Nokia, bliver anklaget af det lille danske mobilspils-firma Novasa i Lyngby for at drive et pirat-site i form af hjemmesiden mosh.nokia.com

Mosh er et website, der er dedikeret til brugergenereret mobilindhold i stil med videositet YouTube og foto-hjemmesiden Flickr.

Men nogle af brugerne på Nokias site har ifølge Novasa mere travlt med at dele indhold frem for at generere indhold.

"Et af vores spil er blevet kopieret derinde, og ved et nærmere eftersyn bugner Mosh med piratkopier. Det virker som et stort problem, fordi alle de store producent-navne er repræsenteret med piratkopier derinde," siger Anders Hedegren, direktør for Novasa.

Han har selv lige hentet den allernyeste version af Tomb Raider i 3-D fra Eidos Mobile ned på sin mobiltelefon på få minutter - bare for at se, hvor let det var at score piratkopier på Nokia-sitet.

"Det foregik helt uden at logge ind, og det var ret nemt," lyder Anders Hedegrens vurdering om sikkerheden på sitet.

Pirater bliver på skuden

Han er forundret over, at den pirat, som lagde Novasas spil ud på sitet, ikke er blevet smidt ud af Nokias administratorer.

En hjemmeside som YouTube sletter nemlig brugerne, hvis de bliver taget som pirater. Det sker ikke på Mosh, hvor brugerne kun får en advarsel om at blive smidt ud næste gang, nogen melder dem for pirateri.

"Det er nemt at slette brugere, med mindre du mangler brugere, der kan generere indhold. Og det kan være, det er den situation, som Nokia befinder sig i, og derfor ikke vil slette piraten.

Det betyder jo, at man kan gøre, hvad man vil uden juridiske konsekvenser, så længe man ikke bliver opdaget eller eksempelvis skifter brugernavn," siger Anders Hedegren om Mosh, der har omkring 94.000 registrerede brugere.


Formindsker salget
Han savner også proaktive handlinger fra Nokia, når det kommer til at beskytte ophavsrettig-hedshaverne.

"På YouTube bliver et klip slettet lige med det samme, hvis de bliver meldt lige som med Mosh. Men folkene bag YouTube fjerner også selv hele afsnit af The Simpsons, fordi YouTube jo dermed kan få rettighedsproblemer," siger Anders Hedegren.

Og manglen på kontrol med de mange piratkopier vil ifølge Anders Hedegren gå udover antallet af solgte spil.

"I virkeligheden tager Nokia salget fra de mobil-spilproducenter, som selskabet burde støtte. Jeg er ikke sur over vores enkelte piratkopierede spil, men det er et principielt problem på sitet," siger han.

Nokia følger lovgivningen

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra Nokia om beskyldningerne mod den finske mobilgigant.

I en mail til Anders Hedegren, skriver administratoren på Mosh dog følgende:

"Vi kører vores site under den gældende lovgivning, som inkluderer men ikke er begrænset til EU og amerikansk lovgivning vedrørende driften af et bruger-genereret site. Dette inkluderer en besked og en nedtagningsprocedure for copyright-indehavere samt at respondere hurtigt ved alle forespørgsler om at få fjernet problematisk indhold.

Vi benytter også automatisk copyright-fingeraftryks teknologier for at undgå upload af kendte filer Selvom disse teknologier er begrænset af bredden på vores pirat-referencer kontrollerer de også indholdet.

Hvis du eller andre copyright-indehavere har lyst til at sende indhold til vores audio-, video- eller applikations-database, så vil vi sørge for at sammenligne det med vores eksisterende filer."

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura