Danmark tager åbne standarder til sig uden bøvl

De danske offentlige myndigheder har tilsyneladende haft en gnidningsløs implementering af de åbne standarder. EU-lande kan dog stadig nå at stikke en kæp i hjulet.

Artikel top billede

.

"Vi har ikke hørt en lyd."

Sådan lyder det fra kontorchef Jytte Møller Christensen fra Kommunernes Landsforening (KL), efter de syv sæt åbne standarder fra 1. januar er blevet implementeret i offentlige forvaltninger i Danmark.

"Der er heldigvis helt stille, men vi følger naturligvis udviklingen meget tæt, og er spændte på, hvordan det forløber," siger hun til Computerworld.

Og når man spørger ude i kommunerne er det samme tavshed, de oplever i forbindelse med implementeringen.

Forventede ODF-spam

Mange offentlige it-chefer havde inden implementeringen ellers frygtet at blive spammet med især ODF-dokumenter fra "vittige sjæle," som ville afprøve det offentliges parathed til at modtage forespørgsler i det åbne dokument-format.

"Vi har ikke oplevet nogen flaskehalse eller spam med ODF," siger it-koordinator Henry Søndergaard i Frederiksberg Kommune.

Og det samme er meldingen fra de kommuner, universiteter og andre offentlige myndigheder, som Computerworld har talt med.

"Men vi bruger jo heller ikke selv de åbne dokument-standarder i større udstrækning. Folk bruger jo for det meste Microsofts Word, men de åbne standarder vil måske blive brugt mere og mere i fremtiden," siger it-chef Orla Hoppe fra Aarhus Universitet.

Stille glæde i IT- og Telestyrelsen

Hos IT- og Telestyrelsen, der har ansvaret for informationen omkring de åbne standarder, er der en stille glæde over den tilsyneladende gnidningsløse implementering af standarderne.

"Vi har intet hørt fra kommunerne, statslige myndigheder eller regionerne, selvom det selvfølgelig kan nå at komme endnu. Vi har løbende møder med alle it-cheferne fra de offentlige forvaltninger, og der vil vi selvfølgelig følge op på eventuelle problemer," siger kontorchef på det it-strategiske kontor, Adam Lebech.

Han håber derfor på, at den stille succes fortsætter.

Tyskerne har spørgsmål

Mens de danske it-chefer indtil videre ikke har meldt sig på banen, så har vores tyske naboer nogle spørgsmål til versionsnumrene angående de to dokumentformater, ODF og OOXML.

Tyskernes forespørgsler kommer som et led i den EU-notificering, der er obligatorisk med henblik på implementeringen af standarderne - eksempelvis på grund af handelsbarrierer, der kunne favorisere danske leverandører.

På grund af implementeringen den 1. januar 2008 har IT- og Telestyrelsen haft mere end travlt med at få sendt notificeringen af sted til EU den 1. oktober 2007, fordi EU-landene har en tre måneders frist til at komme med indvendinger til notificeringen.

"Vi har ikke hørt noget fra andre EU-lande end Tyskland. Der kan dog være forsinkelser i EU-regi, men det ser næsten ud til, at det glider igennem," siger Adam Lebech.

Potentielt kunne EU dog have udløst væsentlige problemer for Danmarks implementering af standarderne.

For hvis et eller flere EU-lande havde haft indvendinger og gode argumenter mod de danske standarder, ville det have betydet en udsættelse på minimum tre måneder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S