Tidligere Mærsk-reder: Fyringer skyldes it-problemer

Tidligere højtplaceret skibsreder klandrer den nuværende ledelse i Maersk Line for at krybe uden om it-koks og integrationen af P&O Nedlloyd som grund til den største sparerunde i rederiets historie.

Artikel top billede

En af de mest betydningsfulde skibsredere efter Mærsk McKinney Møller, Ib Kruse, kritiserer nu i skarpe vendinger topchef Eivind Kolding fra Maersk Line.

Det sker, fordi Eivind Kolding siden lanceringen af den omfattende spareplan har begrundet planens nødvendighed med problemer, der er opstået i løbet af de seneste 10 år og således lang tid før opkøbet af P&O Nedlloyd og de deraf følgende it-problemer.

I stedet fastslår den tidligere reder Ib Kruse, at de nuværende problemer skyldes netop overtagelsen af rederiet og de omfattende it-problemer, der fulgte i kølvandet - en facet i krisen, som Computerworld har dækket tæt , men som ingen personer A.P. Møller-koncernen trods gentagne opfordringer endnu har ønsket at uddybe.

Kalder det uklædeligt

Ib Kruse skriver blandt andet i Morgenavisen Jyllands-Posten:

"Maersk Lines resultater for 2004 og 2005 var gode, og der var dengang ingen snak om 'metaltræthed'. Så kom opkøbet af P&O, der sammen med it-problemer resulterede i dårlig daglig operation, tab af markedsandele og store indtægtstab. Det er derfor uklædeligt, at man nu søger at skubbe den primære skyld herfor tilbage til tiden før købet af P&O," lyder det fra Ib Kruse i et læserindlæg i Morgenavisen Jyllands-Posten.

Den nu 75-årige skibsreder blev ansat i A.P. Møller - Mærsk i 1950 og gik på pension i 2003.

Flere ledelseseksperter, deriblandt Steen Hildebrandt fra Handelshøjskolen, betegner det som yderst bemærkelsesværdigt, at en tidligere A.P.Møller-reder tager bladet fra munden i offentligheden.

Stadig it-udfordringer

Den offentlige udmeldingen kommer efter en uge, hvor Eivind Kolding har haft stort held med at forklare den omfattende spareplan, Streamline, der blandt andet koster mellem 2.000 og 3.000 mellemledere jobbet, med organisationsproblemer oparbejdet igennem 10 år.

Til gengæld er de omfattende it-problemer, der har kostet Maersk Line flere milliarder de senere år, blevet nedtonet.

Og det endda selv om der tilsyneladende fortsat er - som Computerworld skrev forleden - betydelige it-udfordringer i Maersk Line, som kan vare op til to år endnu.

Barsk kritik

Professor i strategi og forretningsudvikling Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus mener på linje med Ib Kruse, at den nuværende ledelse må tage et tydeligt medansvar:

"Hvorfor har Eivind Kolding og andre ikke råbt op noget før, hvis der reelt har været et problem i årevis? Den aktuelle håndtering virker hverken særskilt handlekraftig eller betryggende," vurderer han overfor Jyllands-Posten.

Han har tidligere været ude og påpege at Niels Smedegaard skal holde et vågent øje med it-problemerne.

Hos A.P. Møller Mærsk ønsker man imidlertid ikke at kommentere kritikken fra Ib Kruse.

"Vi har intet at bidrage med til det," siger informationsmedarbejder Thomas Grøndorf fra A.P. Møller Mærsk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos