Video: Dansk Wii-styret robot sparer dages kodning

Odense-studerende har med en Wii-controller og andre hyldevarer fundet en forbløffende nem måde at lære robotter nye bevægelser, som i øjeblikket tager dagevis at kode.

Artikel top billede

Med Wii-kontrollens infrarøde lys og indbyggede bevægelsescensorer kan man styre industrirobotter og spare en masse kodningsarbejde.

(Video er blevet fjernet)

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS