HD DVD prisfald nytteløst i kamp mod Blu-ray

Toshiba har halveret priserne på deres HD DVD-afspillere, men det trækker kun pinen ud, mener analytikere. Blu-ray menes at vinde formatkrigen inden året er omme.

Artikel top billede

Kampen er på sit højeste mellem HD DVD og Blu-ray. Taber HD DVD formatkrigen, er Microsoft nødt til at gå over til at bruge Blu-ray i Xbox 360'en.

Computerworld News Service: Prisnedsættelse fra Toshiba på dets HD DVD-afspillere i USA tidligere på måneden kan vise sig at have været 'nytteløs modstand' i kampen mod rivalen det optiske disk-format Blu-ray, ifølge Gartner.

Markedsanalysebureauet forventer, at Blu-ray vinder kampen mod HD DVD (high definition digital video disc) på forbrugermarkedet før slutningen af 2008, og derved bliver den næste generation til afløsning af dvd'en.

Toshibas prisnedsættelse kommer, efter at det store Holllywood-studie Warner Bros. offentliggjorde, at det ville gå fra at producere i begge formater til kun Blu-ray, og således udvide formatets fordel i antal af film og andet indhold.

Fem af de syv store Hollywood-studier giver nu opbakning udelukkende til Blu-ray, mens HD DVD-lejren kun har to støtter, Paramount og Universal.

Fatal skade

"Gartner mener, at Toshibas prisnedsættelse kan forlænge HD DVD'ens liv en smule, men det begrænsede udvalg af filmtitler vil udgøre en fatal skade for formatet.

Gartner forventer, at Blu-ray vil være det vindende format på forbrugermarkedet ved afslutningen af 2008, og krigen vil være forbi," skriver analytiker Hiroyuki Shimizu i Gartners mandagsrapport Semiconductor DQ.

Toshiba offentliggjorde prisnedsættelser på dets HD DVD-afspillere i USA 15. januar, kun få uger efter at have tabt Warner Bros. Virksomheden vil halvere prisen på HD-A3-afspilleren fra cirka 1.500 kroner til 750 kroner, mens modellerne fra i den højere ende af skalaen, HD-A30 og HD-A35, nu står til henholdsvis 1.000 og 1.500 kroner.

Toshiba lovede på et pressemøde ved det internationale Consumer Electronics Show i Las Vegas tidligere på måneden at fortsætte kampen mod Blu-ray. Det på trods af talrige medieudtalelser og analytikerkommentarer, der erklærede Blu-ray som vinder af formatkrigen.

Sony blærer sig

Det japanske firma har stadig nogle magtfulde allierede - heriblandt Microsoft, som sælger en add-on HD DVD-afspiller til sin Xbox 360.

Skulle HD DVD tabe formatkrigen, er Microsoft nødt til at gå over til at bruge Blu-ray i Xbox 360'en for at lade brugere spille computerspil i high definition.

Det er ikke et udfald, den amerikanske virksomhed vil bryde sig om at se. Blu-ray-disken blev udviklet af Sony og er en integreret del af PlayStation 3 spilkonsollen, en rival til Xbox 360.

Tilføjelsen af high definition-drev til de to spilkonsoller har givet spiludviklere en ny måde at tilføje indhold til deres digitale spil, da begge formater har langt større kapacitet end traditionelle dvd'er.

Ved Taipei Game Show 2008 i fredags blærede Sony sig ved at fremvise et antal spil produceret på Blu-ray-diske. Over 100 spiltitler er allerede blevet udgivet på Blu-ray, sagde Sakura Wang, marketingsdirektør for Sony Computer Entertainment i Taiwan.

En Xbox 360-stand ved spilmessen fremviste HD DVD-logoet og viste film og spil til det format. Det var dog ikke muligt at få fat i en talsmand for Microsoft til at kommentere på det totale antal af spil, der allerede er udgivet i det format.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job