Webtjeneste-sikkerhed fra IBM og Microsoft

Specifikationen WS-Federation fastlægger regler for deling af brugeridentitet på tværs af systemer og virksomheder.

Indhold

IBM og Microsoft har fremlagt endnu en sikkerhedsrelateret webtjeneste-specifikation, WS-Federation, som er udviklet til at dele bruger- og maskin-identiteter imellem forskellige systemer, som håndterer autentifikation og autorisering.

WS-Federation er den femte af i alt syv specifikationer fra de to firmaer, som handler om sikkerhed i forbindelse med webtjenester.

Den nye specifikation gør det muligt for firmaer at binde identifikationssystemer sammen via internettet, uafhængigt af hvilke systemer, som virksomhederne benytter.

Det giver virksomhederne mulighed for at integrere forretningsprocesser, uden at de indgående virksomheder er tvunget til at benytte samme teknologier til autentifikation og autorisering.

Ligesom tidligere WS-specifikationer fra Microsoft og IBM, håber de to firmaer på at kunne indgive WS-Federation til brancheorganisationen OASIS i løbet af et halvt års tid. OASIS håndterer mange specifikationer for webtjenester.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job