DF forhandler om tvangslicens: DR får ikke pengene

Står det til Dansk Folkeparti skal DR ikke regne med en øre mere, selv om politikerne beslutter at indføre tvungen licens for alle.

Artikel top billede

"DR får i forvejen masser af penge," siger DF's medieordfører Karin Nødgaard.

Modellen med en medielicens, der automatisk betales af alle danske husstande, med mindre man aktivt melder fra, bliver ikke den guldgrube, som det økonomisk trængte DR's generaldirektør ellers går og regner med.

Generaldirektør Kenneth Plummer ser gerne
tvangslicensen indført hurtigst muligt.

"Vores bedste beregninger kommer frem til, at det kan betyde op imod 75 millioner kroner i ekstra licensindtægter. Men det kræver, at der også arbejdes med nogle skrappere kontrolmuligheder over for licensbetalere, og det kræver også, at loftet over erhvervslicenser bliver hævet," sagde han i sidste uge til Ritzau.

Pengene falder ikke automatisk

Men pengene fra tvangsopkrævningen tilfalder ikke automatisk DR, der får sine midler bevilget af Finansministeriet

Og står det til Dansk Folkeparti, der som deltager i medieforliget er med til forhandlinger med de øvrige forligspartier og kulturministeren om den nye tvangslicens, falder der ikke en øre af til DR fra den model.

”DR får i forvejen masser af licensmidler, så disse penge skal ikke bruges til at lappe huller med. DR skal ikke have mere. Dermed ikke sagt, at vi ikke skal hjælpe DR. Derfor er vi også villige til at se på, hvordan licensen er skruet sammen,” siger Karin Nødgaard, DF’s mediepolitiske ordfører.

Muligt at ramme sortseere

Dansk Folkeparti har tidligere været modstander af at indføre en tvangslicens, som man aktivt skal framelde sig, forklarer Karin Nødgaard.

”Men vi må også erkende, at der er mange, som har et medieforbrug, de ikke betaler for, så vi er villige til at diskutere frameldemodellen,” siger hun.

Dansk Folkeparti foreslår, at pengene fra den eventuelt kommende framelde-licensmodel, blandt andet skal bruges til at udbygge FM-båndet for at skaffe plads til flere radiokanaler.

Kulturministerens pressechef oplyser til Computerworld, at forhandlingerne mellem forligspartierne fortsætter, men at der aktuelt ikke er aftalt nye møder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job