Hvem er hovedmændene bag OOXML-debatten?

Kerne-argumenterne i den ophedede OOXML-debat er gentaget mange gange i artikler og debatindlæg. Vi spørger hovedmændene, Jasper H. Bojsen og Morten Kjærsgaard, om deres personlige holdninger.

Artikel top billede

Den offentlige debat har raset i over et år omkring implementeringen af OOXML som en åben standard i den offentlige danske sektor, den mindste rapport om anbefalinger, samt ikke mindst om det omstridte format bliver ISO-godkendt.

Udover flere håndfulde ivrige debattører har især to mænd tegnet billedet som henholdsvis fortaler og modstander af OOXML-formatet i sin nuværende form.

Microsofts teknologichef Jasper Hedegaard Bojsen har været en flittig online-debattør og diskuteret med og mod en hel horde af diskussionslystne og nysgerrige debattører her på sitet, hvor han gentagne gange har forsvaret OOXML-formattet.

På den anden side har formanden for Open Source Leverandørforeningen i Danmark, Morten Kjærsgaard, nærmest ikke betrådt debatten, men har derimod været citeret i flere artikler omkring emnet. Han har fremhævet, at OOXML-formatet endnu ikke kan betegnes som åbent og dermed underminerer fri konkurrence på dokument-området.

Men hvem er de to mænd – og hvordan prøver de hver især at præge debatten omkring OOXML?

Klik på nedenstående links for at læse hver deres fem skarpe svar på fem skarpe spørgsmål omkring deres egen rolle og mission i de utallige OOXML-diskussioner.


Hvor vigtig er OOXML-debatten,
Morten Kjærsgaard?


Er OOXML-debatten et personligt korstog,
Jasper H. Bojsen?


Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect