Artikel top billede

Sådan slipper du udenom blog-censur

Organisationen "Journalister uden grænser" udgiver en håndbog, der fortæller, hvordan man slipper uden om statscensur, hvis man blogger. Fremragende idé, mener dansk ekspert.

Mere frihed på nettet.

Sådan lyder kravet fra organisationen Journalister uden grænser, og det sætter gruppen trumf på med en ny håndbog, der skal guide bloggere uden om statscensur.

Begrundelsen for at udgive den digitale bog er i følge Journalister uden grænser, at lederne i de autoritære lande er blevet mere mistænkelige og opmærksomme på bloggere.

Samtidig mener organisationen, at blogs flere steder er de vigtigste kilder til information og nyheder.

"Det er en fremragende idé," siger Oluf Jørgensen, forsker i mediejuridiske emner på Danmarks Journalisthøjskole. "For det er der desværre behov for."

"Internettet er et vigtigt redskab i formidling af budskaber, men har samtidig den bagside, at regimer kan opspore afsendere og filtrere indhold. Initiativer af denne type kan være med til, at give bedre kår for ytringsfriheden, hvor det behøves mest," siger Oluf Jørgensen.

Kina er værst

For at få det frie ord igennem har foreningen nu udgivet en opdateret udgave af "The Handbook for bloggers and cyber-dissidents".

"Bogen er direkte henvendt til folk, der bor i undertrykkende regimer," siger Urban Löfqvist, fra Journalister uden grænser i Sverige.

Han fortæller, at det kinesiske regime uden sammenligning er det værste, når det gælder netcensur.

Organisationen holder dog også et vågent øje med lande som Burma, Cuba, Egypten, Nord Korea med flere.

Journalister uden grænser har opgjort, at der sidder 63 personer fængslet i verden efter at have udtrykt regimekritiske holdninger via blogs på internettet.

Helt konkret indeholder bogen praktiske råd og teknikker til hvordan bloggen, kan bruges som våben i kampen mod diktatur samt hjælp til at få indholdet spredt via søgemaskiner

Reporters sans frontièrs, eller på dansk Journalister uden grænser er en organisation, der bekæmper overgreb mod journalister og mediearbejdere verden over, fordi de har udøvet deres journalistiske arbejde.

Organisationen er ikke aktiv i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere