Danmark outsourcer for mindre end en mia. kroner

Europæiske lande bruger cirka 2,5 procent af it-budgetterne på at sende udviklings- og driftsopgaver til lande i Asien og Sydamerika. Danmark benytter betydeligt færre penge på lignende opgaver.

Artikel top billede

De danske it-firmaer har ikke travlt med at outsource it-forretningen til det store udland.

Mindre end 750 millioner kroner af den samlede årlige it-service-omsætning på 30 milliarder kroner går på it-udvikling, -drift og –support til lande som eksempelvis Indien, Pakistan, Brasilien og Kina.

Sådan lyder vurderingen fra analysehuset IDC, der samlet peger på, at Europa outsourcer for omkring 2,5 procent af den samlede omsætning på it-services.

"Danmarks andel er dog signifikant lavere i forhold til de andre vest-europæiske lande," forklarer analysedirektør hos IDC, Karsten Fogh Ho-Lanng, til Computerworld.

Han påpeger dog, at man skal holde tungen lige i munden, når det kommer til begrebet outsourcing.

"Vi benytter internt udtrykket offshoring om import af it-ydelser, som hentes i andre lande. Outsourcing er strengt talt bare at overlade driften til andre virksomheder, hvilket jo også kan finde sted i Danmark," siger Karsten Fogh Ho-Lanng.

Traditionelle partnere

Karsten Fogh Ho-Lanng fortæller, at især det engelske it-marked trækker gevaldigt op i statistikken for hele den samlede europæiske offshoring og outsourcing.

"England har traditionelt set stærke bånd knyttet til det gamle koloni-land Indien, og England har jo også meget større virksomheder end de danske," siger han.

Det gør sig også gældende med Frankrig, der historisk vender sig mod nordafrikanske lande, når det drejer sig om it-offshoring og -outsourcing, fordi kultur- og sprog-barriererne er lavere der.

Danmark aktiv i Baltikum

It-Danmark er i lighed med vores nordiske naboer præget af store amerikanske aktører, der har deres egne globale udviklingscentre i eksempelvis Indien.

Det samme gør sig også gældende for store danske virksomheder som Danske Bank, der har outsourcings-centre i Indien.

"Men i Danmark og i andre nordiske lande er der for mindre og uafhængige virksomheder stærke forbindelser til Baltikum," forklarer Karsten Fogh Ho-Lanng.

Han peger på, at Danmark i lighed med de franske og engelske traditioner har meget til fælles med de baltiske lande, som historisk set har haft et tæt parløb med Danmark i Østersøen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse