Yes We Can, Obamaman

Klumme: Det er en fantastisk valgmaskine, Obamaman har bygget op på nettet. Han er overalt.

Artikel top billede

Barack Obama i centrum i musikvideoen "Yes We Can" på YouTube.

Den fire-årige knægt ser lige ind i kameraet og siger: "I vote for Obamaman".

Det sker på en af de 51.500 videoer på YouTube, der er mærket Barack Obama. Blandt dem er også musikvideoen "Yes We Can" af Will.I.Am, hvor kendte amerikanske kulturpersonligheder reciterer en Obama-tale og akkompagnerer med sang og musik. Den er i skrivende stund set over 10.000.000 gange.

Yes We Can skriver Obamaman også i sine e-mails til mig. Yes We Can skriver hans kone til mig. Yes We Can skriver hans kampagneleder. De skriver til mig, fordi jeg tilmeldte mig kampagnens nyhedsbrev for længe siden, da der var valgkamp i noget, der hedder Danmark.

De skriver om fornyelse i Washington og vores fælles kamp for et bedre USA. De foreslår, at jeg arrangerer vælgermøder i mit hjem, hvor jeg samler fem - seks venner og diskuterer landets tilstand og det kommende præsidentvalg. De spørger også, om jeg vil ringe til andre vælgere og tale med dem.

De har oprettet et virtuelt callcenter på et temmelig imponerende websted med telefonlister og forslag til, hvad jeg skal sige. Der kan jeg også melde tilbage og fortælle, hvordan andre vælgere reagerer, når jeg ringer til dem, eller om de overhovedet tog telefonen.

De beder mig også om økonomiske bidrag til valgkampen. Ikke store bidrag, bare fem, 10 eller måske 25 dollars. Obamaman vil hellere have mange små bidrag end få store, og da Hillary Clinton inviterede til middag for sine største donorer, arrangerede Obamaman fællesspisning for John og Jane Doe for 10 dollars per kuvert.

Se selv på YouTube. Yes We Can.

Fortsættes...

Det er en fantastisk valgmaskine, Obamaman har bygget op på nettet. Han sidder ikke bare og fedter med barac­kobama.com og en forkølet blog. Han er overalt: Facebook, MySpace, YouTube, Flickr, Digg, Twitter, Eventful, LinkedIn, BlackPlanet, Faithbase, Eons, Glee, MiGente, MyBatanga, AsianAve, DNC Partybuilder.

Du behøver ikke finde barackobama.com, Obamaman skal nok finde dig. Og han har fået mange støtter på nettet. Han forlanger ikke meget af dig. Et par dollars. Et par telefonopringninger. Et enkelt vælgermøde. Han beder dig ikke om at vie dit liv, bare at sprede budskabet en lille smule. Yes We Can.

Jeg har det fuldstændig som knægten på videoen: I vote for Obamaman. Desværre har jeg ikke stemmeret henne i Amerika. Jeg kan heller ikke bidrage økonomisk – jeg har prøvet – for Obamaman modtager kun bidrag fra amerikanske statsborgere.

Hvis Obamaman og hans stab er bare halvt så dygtige til at kommunikere, samle og begejstre i Det Hvide Hus, i USA og i den store verden, som de er i den virtuelle kampagnebus, der i disse måneder tromler gennem nettet, så går vi en lys fremtid i møde med ham som præsident for USA.

Hans evner som politiker og statsmand skal jeg nok ikke gøre mig klog på, men jeg har bemærket, at en, der hedder Helle Thorning eller noget i den stil, er begyndt at skrive i sin blog efter to måneders pause, hvor hun har "brugt lidt tid på at tænke over, hvordan jeg kan bruge bloggen bedst".

Kære Helle, luk den.

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet
Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub