Pc-giganter flirter med Linux-drivere som standard

Verdens største pc-fabrikanter vil have underleverandørerne til at levere open source drivere til Linux. Indtil videre er efterspørgslen på Linux dog ikke så stor i Danmark.

Artikel top billede

De tre største pc-producenter, HP, Dell og Lenovo, nikkede alle sammen i takt med the Linux Foundation på spørgsmålet om at opfordre chips- og komponent-underleverandører til at levere open source drivers til Linux på desktoppen.

Det skete på Linux Foundations årlige topmøde om samarbejde, der blev afholdt i San Francisco for nylig.

Selskaberne proklamerede enstemmigt på konferencen, at de nu i deres hardware-indkøbsproces 'kraftigt vil opfordre' til open source drivere for at skabe en bedre integration med Linux-kernen.

Ingen efterspørgsel på Linux

Men om det bliver andet end en raslen med marketing-sablen, er derimod mere uvist.

Herhjemme er verdens største pc-fabrikant HP dog åben over for initiativet, selv om markedsdirektør for pc-forretningen, Lasse Sørensen, kalder det 'meget urealistisk', at det sker på alle platforme inden for det næste års tid.

"Det kan dog ske meget på pc-markedet hurtigt, og vi understøtter naturligvis Linux, når vores kunder efterspørger det. Men lige nu er der stort set ingen efterspørgsel," forklarer han til Computerworld.

Lasse Sørensen fortæller, at mere end 99 procent af alle efterspørgsler på styresystemer drejer sig om Microsofts Windows.

Selskabet certificerer dog Linux på en række platforme, og kan ligeledes levere produkter med en såkaldt FreeDos, så man slipper for at betale for en Windows-licens hvis den alligevel ikke anvendes.

Herefter kan HP-kunden så selv installere den ønskede Linux-distribution.

Fortsættes...

HP klar med præ-installeret Linux

HP vil ikke på nuværende tidspunkt stille ultimative krav til underleverandørerne.

"Vi tilstræber til enhver tid at levere det, vores kunder efterspørger, og da stort set alle vores kunder i dag anvender en Windows-platform, vil det naturligvis være omgangspunktet for vores produktsortiment," lyder det fra Lasse Sørensen.

Samtidigt understreger han dog, at leverandører kan blive fravalgt, hvis HP står over for valget mellem komponent-leverandører, der på den side kan levere varen og dem, der ikke kan eller vil levere open source drivere til Linux.

"Det vil naturligvis indgå i vurderingen af leverandøren og kan eventuelt medføre en decideret fravælgelse," siger Lasse Sørensen, der også løfter sløret for at udvalgte modeller af selskabets næste generation ultra-bærbare pc'er kommer med Linux præinstalleret.

Udvikler egne drivere

Lenovo ser derimod ingen grund til at opfordre underleverandører til at understøtte Linux – for selskabet udvikler sine egne drivere, der passer til alle supporterede operativsystemer.

"Vi behøver derfor ikke at "opfordre kraftigt" til komponent-leverandører om at tilbyde open source drivere," siger Lenovos europæiske kommunikationschef Adrian Horne til Computerworld.

Selskabet lover samtidigt, at det vil fortsætte med at udvikle egne drivere, der kan køre på både Windows og Linux.

Lenovo vil derfor ifølge Adrian Horne arbejde tæt sammen med Linux-distributører som Novell, Red Hat og Suse for at sikre drivere på udvalgte Lenovo-produkter.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo