Mandagens aviser om it

Priskrig på mobil-tv til efteråret. KMD fortsætter vækst. Nokia vokser via smart phones. Mac-brugere snydes for Play

Priskrig på mobil-tv til efteråret

Sonofon og Cybercity kaster sig om halvanden måned ud i den danske krig tv-krig med fjernsyn på mobilen, på nettet og gennem bredbåndskablet derhjemme. Dermed erklærer de to selskabet samlet under norske Telenor krig mod TDC og Telia om at levere tv til forbrugerne. Blandt andet har Telenor købt rettighederne til SAS-ligaen og VM i fodbold i 2010. "Prisen og selve sammensætningen af tv-pakkerne bliver afgørende. Vi er nødt til at prissætte ret aggressivt for at komme i gang," siger Henrik Skov, markedsdirektør hos Cybercity, om den kommende kamp om kunderne. (Berlingske Tidende)

KMD fortsætter vækst

Kommunernes it-selskab KMD fortsætter sin vækst, selvom nøgletallene er mindre end sidste år, hvor kommunesammenlægningen havde pustet indtægterne ekstraordinært op. Selskabet fremlægger sit regnskab i morgen, og der kan KMD notere sig en vækst på otte procent. 2007 gav således et resultat efter skat på 151 millioner kroner. (Berlingske Tidende)

Nokia vokser via smart phones

Væksten i volumen hos Nokia fortsætter med de forventede ti procent i år, og det finske selskab er nu tæt på at producere en halv milliard mobilenheder om året. Det svarer til, at selskabet sidder på 39 procent af markedet. Det er især produktionen af smart phones, hvor selskabet oplever vækst, mens mere primitive modeller kun skaber en moderat vækst. Eksperter anser, at Nokia Siemens Networks snart vil give overskud, og Nokia-aktien anses derfor som en god investering på længere sigt. (Berlingske Tidende)

Mac-brugere snydes for Play

Hvis du benytter andet end Windows på din computer, kan du ikke drage fordel af TDC's gratis leje af musik via Play-tjenesten. TDC har nemlig valgt en teknisk løsning med Windows Mediaplayer, der frasorterer Mac- og Linuxbrugere. (Berlingske Tidende)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere