IBM løfter sløret for en stribe Jazz-produkter

Det første kommercielle produkt afledt af IBM's Jazz-platform til kollaborativ udvikling, Team Concert 1.0, vil blive tilgængeligt fra 30. juni.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Næsten 20 relaterede produkter fra IBM og partnere lanceres før slutningen af året, meddelte virksomheden mandag. De første om knap fire uger.

Team Consert er en samarbejdsportal målrettet til at forbinde udviklingshold af software ved hjælp af teknologier såsom instant messaging. Programmører logger på systemet og kan se deres eget arbejde, hvad andre fra holdet arbejder på samt forskellige forhold, der fortæller om projektets status.

"Det nye er, at i stedet for at tilstandsrapporterne kun er til lederne, så er de her beregnet til, at alle kan kigge på dem," udtaler analytiker fra Redmonk Michael Coté.

Dette gør det muligt for et hold at være "mere selv-kørende end i et proces-drevet udviklingsmiljø, hvor folk ville vente på, at nogen fortalte dem, hvad de skulle lave," tilføjer han.

Tre betatest af 'koncerten'

IBM har udviklet Jazz i løbet af de sidste par år delvis ved brug af en metodologi, som den kalder 'open commercial'. Virksomheden lader partnere, kunder og community-medlemmer deltage i projektets udvikling gennem sitet Jazz.net, men beholder dog alle intellektuelle ejendomsrettigheder.

Team Concert har gennemgået tre betatest før mandagens præsentation.

Det lanceres i et antal versioner, her i blandt den gratis Express-C Edition, som er målrettet hold på mellem 10 og 50 folk, en Standard Edition til virksomheder i mellemklassen, som har yderligere funktioner, såsom målinger til at bedømme et projekts 'sundhed' i realtime, og i 2009 kommer en Enterprise Edition, som inkluderer bedre muligheder til at administrere arbejdsopgaver og kildekode.

IBM vil flette Jazz ind i alle sine Rational-produkter i løbet af de kommende år i stedet for at prøve at flytte kunder til en helt ny platform. Virksomheden har allerede påbegyndt dette arbejde og meddelte ligeledes mandag, at Rational Requirements Composer, software til at planlægge et projekts design, og testproduktet Rational Quality Manager nu er i beta.

"Vi er klar over, at tiden med brutale produktudskiftninger nu er forbi," udtaler Elizabeth Friday, vice president for den globale kundeservice for Rational. "Dette er faktisk en evolution."

Svært at få nye kunder

Herudover arbejder en række partnere på at integrere deres softwareudviklings-relaterede produkter med Jazz. Her i blandt Mainsoft, Surgient, VMLogix, Source IQ, WebLayers og Ravenflow.

Selv om IBM har positioneret Jazz som en åben platform – og endda forbereder en forbindelse til Microsofts rivaliserende udviklingsværktøj Visual Studio – så vil det måske blive svært for virksomheden at tiltrække nye kunder, ifølge Coté. Dette er både på grund af udviklingsvirksomheders indgroede loyalitet over for et værktøjssæt samt den betydelige udfordring ved at imødekomme IBM's nuværende kundekreds.

"Den første store gruppe af brugere vil være allerede eksisterende kunder," udtaler Coté.

"Det er svært at nå ud til nye folk med Rational eller ethvert andet stort IBM-varemærke, da de har en så stor eksisterende kundebase," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job