Ny plan for nettet: Køb dit eget toplevel-domæne

Nettets administrations-organ er på vej med ny struktur for nettet. Fra 2009 vil du måske kunne købe dit eget toplevel-domæne som for eksempel .odense.

Artikel top billede

Kunne du tænke dig at have dine websites liggende på toplevel-domæner som .love, .paris, .copenhagen eller .hate?

Det bliver måske muligt allerede fra næste år.

Tilføjelsen af en lang stribe toplevel-domæner – der skal supplere blandt andet de mest udbredte toplevel-domæner som .com, .org og .net – er nemlig øverst på dagsordenen til den internationale net-styrings-organisation, Icann, store årlige møde.

Mødet løber af stablen i Paris i denne uge med flere end 1.300 delegerede fra 130 lande.

Faktisk bliver der talt om, at mødet skal munde ud i en af de største omkalfatringer af world wide web i nyere tid, hvor det skal blive muligt at købe toplevel-domæner på nærmest hvilket som helst ord.

”Bortset fra .com, .net og .org vil nettets 1,3 milliarder brugere fra begyndelsen af 2009 have mulighed for at ankaffe sig generiske adresser på almindelige ord som .love, .hate eller .city,” siger Icann-chef Paul Twomey til franske Les Echos.

Den endelige afstemning vil finde sted torsdag. Beslutter Icann sig for at godkende den nye ordning, betyder det, at IBM for eksempel kan anskaffe sig et toplevel-domæne, der hedder .ibm, mens Computerworld vil kunne anskaffe sig et domæne, der hedder .computerworld, Herning et domæne, der hedder .herning. Og så videre.

En kvart million

Den nøjagtige pris for at købe et af de nye valgfrie toplevel-domæner er endnu ikke fastlagt, men ifølge forlydender vil den kunne lande på helt op mod en kvart million kroner.

Det betyder, at toplevel-ordningen ikke ligefrem sigter mod private personer, der dog fortsat kan købe en adresse på .com eller lignende for et par hundrede kroner om året.

Med i overvejelserne er også at indgøre toplevel-domæner skrevet med arabiske og kinesiske skrifttegn.
Falder afstemningen ud, så forslaget bliver besluttet, vil ordningen efter alt at dømme blive indført i begyndelsen af 2009.

Ordningen sigter mod at undgå, at nettet skal løbe tør for adresser. I dag er langt de fleste attrative net-adresser på de store og populære toplevel-domæner som .com, .org og .net optaget.

Øger geografien

Til BBC siger Icann-chef Paul Twomey, at de nye adresser vil kunne øge internettets geografi betydeligt.

Den seneste store tilføjelse til nettet toplevel-domænestruktur kom i 2006, hvor .eu blev tilføjet til listen. Dette domæne fulgte i kølvandet på blandt andre .info og .biz, der også figurerer som toplevel-domæner.

For et års tid siden havde omkring 2,5 millioner europæere købt en .eu-adresse, der dermed allerede dengang var hastigt på vej op ad listen over verdens største toplevel-domæner.

Også herhjemme var der ved indførelsen af .eu meget stor interesse for de nye muligheder.

Indtil videre har intet toplevel-domæne dog på nogen måde været i stand til at udfordre det altdominerende .com, som bliver fulgt af .net og .org.

Der har dog tidligere været tale om at indføre andre toplevel-domæner som .post og .travel.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S