En dygtig chef kan sin præsentation i søvne

Klumme: PowerPoint-præsentationer skal være ordentligt forberedt og udført. Det magter de færreste ledere, og det er en skam. Få gode råd til, hvordan du bliver mere overbevisende.

Artikel top billede

Når jeg sidder (tilbagelænet) og forsøger at forstå, hvad pointen egentlig er med farverne, clip- og Word-art’erne, animationerne, lydene og al den overflødige tekst, der strømmer ud fra lyskanonen for at blive præsenteret af en hurtigtalende, usikker og tydeligt nervøs leder (høj som mellem) … tænker jeg på vores strømlinede verdenskendte it-brugervenlighedsekspert Jakob Nielsen.

Hans mantra er simplicitet. Og hvis bare nogle af Nielsens brugervenligheds-principper var blevet overført til PPT-verdenen, så ville de timelange og kedsommelige foredrag blive mere informative og trimmede ind til benet, og dermed mere relevante og interessante.

Skulle Jakob Nielsen så hive fat i cheferne til en komprimeret omgang ’ppt for C-ummies’, ville han sikkert bede dem om at undlade at skabe præsentationerne selv. Det går bare ikke.

Kom med hovedpointerne, men overlad ’teknikken’ og opsætningen til andre. Men cheferne skal vende tilbage, kigge på den færdige præsentation, vurdere den og få andre til at rette den til igen, om nødvendigt.

Virker uvidende

Til gengæld skal han kunne huske den i søvne. En rigtig chef kigger nemlig ud på sine medarbejdere, når han præsenterer og ikke på lærredet. Øjenkontakt! Chefen skal vide, hvad han vil sige og hvad, der står på slidene. Han forekommer hurtigt uvidende, hvis han søger tryghed i det skrevne bag ham.

Nu, da Jakob hellere vil prædike web i USA’s solskinsstat (og hvem ville ikke hellere det?), er der heldigvis dukket et hav af PowerPoint-eksperter op i forskellige udklædninger lige fra psykologer over skolelærere til konsulenter, som alle sammen er klar til at hjælpe cheferne med præsentationsteknik og indhold.

Gå i spænd med modtagerne

Kosslyn – en af de nyeste stjerner på ppt-himlen – har lagt hele sit psykologhjerte ind i udarbejdelsen af otte psykologiske principper og en tilhørende bog. Forholdsvist højtflyvende med tendens til det banale. Men dog alligevel værd at bladre igennem efter tips og tricks for ppt-entusiasterne og andre, der jævnligt præsenterer.

Han fremhæver blandt andet, at man skal gå i spænd med modtagerne på både mål og indhold (forventnings-afstemning og viden om, hvem modtagerne er) og at man skal dirigere modtagerne hen mod det vigtige i præsentationen. Og så har han en masse gode tips til det grafiske.

Men det er ikke så let. En af mine andre yndlingseksperter på området, den pragmatiske Guy Kawasaki (gammel Apple-mand og psykolog med rødder i surfermiljøet), har dog gjort en del af forarbejdet med en simpel og genial regel: 10/20/30-reglen.

En PowerPoint præsentation skal indeholde 10 slides, vare 20 minutter og skriftstørrelsen må ikke være mindre end 30.

10 slides er det optimale, fordi modtagerne ikke kan overskue mere på en gang. 20 minutter til selve præsentationen er også mere end rigelig for vores opfattelsesevne, og har du afsat en time til præsentationen, kan du jo snildt bruge de sidste 40 minutter til at uddybe og diskutere områder af din præsentation.

Den store skrift skal bruges, så alle kan læse, hvad der står. Mere tekst gør i øvrigt heller ikke præsentationen mere overbevisende. Tværtimod.

Tænk simplicitet, relevans, indhold og præsentationsteknik næste gang, du står foran dine medarbejdere med en præsentation, du kender til hudløshed og har fået andre til at lave. Det værste, der kan ske, er, at det ikke er alle, som falder i søvn, mens de drømmer sig langt væk til solen sammen med Jakob Nielsen.

Kristian Fischer er managementkonsulent
i PA Consulting Group.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job