Computerpest ligger på lur på danske hjemmesider

Flere tusinde danske hjemmesider er inficeret med malware, som forsøger at sprede sig til de besøgendes computere.

Artikel top billede

En hurtig søgning på Google viser, at op mod 8.000 danske domæner er blevet inficeret af et toolkit med aliaset Asprox, som udnytter uhensigtsmæssig programmering til at sprede sig.

SQL-injektioner

Asprox bruger såkaldte SQL-injektioner til at få adgang til hjemmesiderne, og placerer sig som et javascript eller en iframe, i sidens kildekode.

Det vil sige at der hentes et eksternt script ind på siden, som afvikles, og dernæst forsøger det at få adgang til besøgendes computere via diverse sikkerhedshuller.

Toolkitet, som har eksisteret i et par år, men på det seneste vist øget aktivitet, bruger Google til at finde hjemmesider, som kører på en Windows Server, via filtypen ASP (Microsofts Active Server Pages).

Derefter forsøger toolkitet at få adgang til en eventuel database bag hjemmesiden, via SQL-injektionerne.

Ikke Microsofts ansvar

Selve sårbarheden overfor SQL-injektioner er ikke et spørgsmål om sikkerhedshuller i softwaren, men rettere mangelfuld programmering af ASP-siderne.

En SQL-injektion fungerer nemlig således, at der ledes efter forespørgsler til databasen, som er til at få adgang til, og hvis det er muligt tilføjes yderligere data til selve forespørgslen.

Derfor kan Microsoft ikke bare udsende en opdatering, som kan rette problemet, men det er altså op til de ansvarlige for de pågældende hjemmesider, at få fjernet infektionen.

Microsoft anbefaler, at programmører sørger for at validere forespørgslerne på hjemmesiden, så problemet kan undgås.

Mange hjemmesider

Windows-brugere er særligt udsatte og bør opdatere Internet Explorer for at undgå infektion.

Får Asprox held til at få adgang til et offers computer, vil maskinen indgå i bagmændenes botnet som en proxy server.

Med en søgning på Google står det klart, at mange danske hjemmesider er blevet ramt af Asprox.

Ved at søge på de javascript-filer, som hentes ved infektion, kan man få et overblik over udbredelsen.

Filerne går under navnene "ngg.js" og "b.js," og sammenlagt findes der i størrelsesordenen 8.000 henvisninger i Google på danske domæner til de to filer (Advarsel: pas på med at gå ind på inficerede hjemmesider).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS