Computerpest ligger på lur på danske hjemmesider

Flere tusinde danske hjemmesider er inficeret med malware, som forsøger at sprede sig til de besøgendes computere.

Artikel top billede

En hurtig søgning på Google viser, at op mod 8.000 danske domæner er blevet inficeret af et toolkit med aliaset Asprox, som udnytter uhensigtsmæssig programmering til at sprede sig.

SQL-injektioner

Asprox bruger såkaldte SQL-injektioner til at få adgang til hjemmesiderne, og placerer sig som et javascript eller en iframe, i sidens kildekode.

Det vil sige at der hentes et eksternt script ind på siden, som afvikles, og dernæst forsøger det at få adgang til besøgendes computere via diverse sikkerhedshuller.

Toolkitet, som har eksisteret i et par år, men på det seneste vist øget aktivitet, bruger Google til at finde hjemmesider, som kører på en Windows Server, via filtypen ASP (Microsofts Active Server Pages).

Derefter forsøger toolkitet at få adgang til en eventuel database bag hjemmesiden, via SQL-injektionerne.

Ikke Microsofts ansvar

Selve sårbarheden overfor SQL-injektioner er ikke et spørgsmål om sikkerhedshuller i softwaren, men rettere mangelfuld programmering af ASP-siderne.

En SQL-injektion fungerer nemlig således, at der ledes efter forespørgsler til databasen, som er til at få adgang til, og hvis det er muligt tilføjes yderligere data til selve forespørgslen.

Derfor kan Microsoft ikke bare udsende en opdatering, som kan rette problemet, men det er altså op til de ansvarlige for de pågældende hjemmesider, at få fjernet infektionen.

Microsoft anbefaler, at programmører sørger for at validere forespørgslerne på hjemmesiden, så problemet kan undgås.

Mange hjemmesider

Windows-brugere er særligt udsatte og bør opdatere Internet Explorer for at undgå infektion.

Får Asprox held til at få adgang til et offers computer, vil maskinen indgå i bagmændenes botnet som en proxy server.

Med en søgning på Google står det klart, at mange danske hjemmesider er blevet ramt af Asprox.

Ved at søge på de javascript-filer, som hentes ved infektion, kan man få et overblik over udbredelsen.

Filerne går under navnene "ngg.js" og "b.js," og sammenlagt findes der i størrelsesordenen 8.000 henvisninger i Google på danske domæner til de to filer (Advarsel: pas på med at gå ind på inficerede hjemmesider).

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S