Computerpest ligger på lur på danske hjemmesider

Flere tusinde danske hjemmesider er inficeret med malware, som forsøger at sprede sig til de besøgendes computere.

Artikel top billede

En hurtig søgning på Google viser, at op mod 8.000 danske domæner er blevet inficeret af et toolkit med aliaset Asprox, som udnytter uhensigtsmæssig programmering til at sprede sig.

SQL-injektioner

Asprox bruger såkaldte SQL-injektioner til at få adgang til hjemmesiderne, og placerer sig som et javascript eller en iframe, i sidens kildekode.

Det vil sige at der hentes et eksternt script ind på siden, som afvikles, og dernæst forsøger det at få adgang til besøgendes computere via diverse sikkerhedshuller.

Toolkitet, som har eksisteret i et par år, men på det seneste vist øget aktivitet, bruger Google til at finde hjemmesider, som kører på en Windows Server, via filtypen ASP (Microsofts Active Server Pages).

Derefter forsøger toolkitet at få adgang til en eventuel database bag hjemmesiden, via SQL-injektionerne.

Ikke Microsofts ansvar

Selve sårbarheden overfor SQL-injektioner er ikke et spørgsmål om sikkerhedshuller i softwaren, men rettere mangelfuld programmering af ASP-siderne.

En SQL-injektion fungerer nemlig således, at der ledes efter forespørgsler til databasen, som er til at få adgang til, og hvis det er muligt tilføjes yderligere data til selve forespørgslen.

Derfor kan Microsoft ikke bare udsende en opdatering, som kan rette problemet, men det er altså op til de ansvarlige for de pågældende hjemmesider, at få fjernet infektionen.

Microsoft anbefaler, at programmører sørger for at validere forespørgslerne på hjemmesiden, så problemet kan undgås.

Mange hjemmesider

Windows-brugere er særligt udsatte og bør opdatere Internet Explorer for at undgå infektion.

Får Asprox held til at få adgang til et offers computer, vil maskinen indgå i bagmændenes botnet som en proxy server.

Med en søgning på Google står det klart, at mange danske hjemmesider er blevet ramt af Asprox.

Ved at søge på de javascript-filer, som hentes ved infektion, kan man få et overblik over udbredelsen.

Filerne går under navnene "ngg.js" og "b.js," og sammenlagt findes der i størrelsesordenen 8.000 henvisninger i Google på danske domæner til de to filer (Advarsel: pas på med at gå ind på inficerede hjemmesider).

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S