Computerpest ligger på lur på danske hjemmesider

Flere tusinde danske hjemmesider er inficeret med malware, som forsøger at sprede sig til de besøgendes computere.

Artikel top billede

En hurtig søgning på Google viser, at op mod 8.000 danske domæner er blevet inficeret af et toolkit med aliaset Asprox, som udnytter uhensigtsmæssig programmering til at sprede sig.

SQL-injektioner

Asprox bruger såkaldte SQL-injektioner til at få adgang til hjemmesiderne, og placerer sig som et javascript eller en iframe, i sidens kildekode.

Det vil sige at der hentes et eksternt script ind på siden, som afvikles, og dernæst forsøger det at få adgang til besøgendes computere via diverse sikkerhedshuller.

Toolkitet, som har eksisteret i et par år, men på det seneste vist øget aktivitet, bruger Google til at finde hjemmesider, som kører på en Windows Server, via filtypen ASP (Microsofts Active Server Pages).

Derefter forsøger toolkitet at få adgang til en eventuel database bag hjemmesiden, via SQL-injektionerne.

Ikke Microsofts ansvar

Selve sårbarheden overfor SQL-injektioner er ikke et spørgsmål om sikkerhedshuller i softwaren, men rettere mangelfuld programmering af ASP-siderne.

En SQL-injektion fungerer nemlig således, at der ledes efter forespørgsler til databasen, som er til at få adgang til, og hvis det er muligt tilføjes yderligere data til selve forespørgslen.

Derfor kan Microsoft ikke bare udsende en opdatering, som kan rette problemet, men det er altså op til de ansvarlige for de pågældende hjemmesider, at få fjernet infektionen.

Microsoft anbefaler, at programmører sørger for at validere forespørgslerne på hjemmesiden, så problemet kan undgås.

Mange hjemmesider

Windows-brugere er særligt udsatte og bør opdatere Internet Explorer for at undgå infektion.

Får Asprox held til at få adgang til et offers computer, vil maskinen indgå i bagmændenes botnet som en proxy server.

Med en søgning på Google står det klart, at mange danske hjemmesider er blevet ramt af Asprox.

Ved at søge på de javascript-filer, som hentes ved infektion, kan man få et overblik over udbredelsen.

Filerne går under navnene "ngg.js" og "b.js," og sammenlagt findes der i størrelsesordenen 8.000 henvisninger i Google på danske domæner til de to filer (Advarsel: pas på med at gå ind på inficerede hjemmesider).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet