Nye telefoner fra Nokia

Nokia er klar med en række nye mobiltelefoner, der både byder på radio, mp3-afspiller og video-optager.

Indhold

Nokia 7200 er Nokias første sammenklappelige telefon. En del af coveret er dækket af stof, der vil fås i farver, som følger med tidens trends i modeverdenen.

Nokia 7200 vil kunne fås med stofbeklædning, der følger tidens mode

Telefonen er spækket med funktionalitet, herunder blandt andet FM-radio, integreret håndfri mikrofon samt et VGA-kamera, som både kan optage video og stillbilleder.

Telefonen har en farveskærm, der kan vise 65.000 farver, og har samtidig et ekstra sort/hvid mini-display. Derudover understøttes både MMS lyd- og video-klip, polyfoniske ringetoner samt xHTML-browsing på nettet.

Nokia 7700

Den første medieterminal fra Nokia hedder Nokia 7700. Der er tale om en mobiltelefon med en berøringsfølsom skærm med 640x320 pixels, og også denne telefon kan vise 65.000 farver.

Ved hjælp af den tilhørende pen kan man skrive direkte på skærmen og via skriftgenkendelsessoftware skrive notater eller e-mails på telefonen.

Digitalkamera og FM-Radio er indbygget, og der er naturligvis understøttelse af MMS-beskeder.

Nokia 6230

Til forretningsmanden eller -kvinden har Nokia udviklet 6230. Telefonen kan klare både tri-band GSM, GPRS og EDGE 900/1800/19000. Desuden er der indbygget Bluetooth, infrarød samt understøttelse for USB-tilslutning til pc'en.

Telefonen har videokamera, FM-Radio, MP3/AAC-afspiller og mulighed for video streaming. Nokia 6230 kan bruge MMC-hukommelseskort og har desuden Java MIDP understøttelse. Den vejer 97 gram og har en opgivet taletid på fem timer. Standbytiden skulle kunne 300 timer.

Nokia har endnu ikke offentliggjort nogle priser på de nye telefoner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S