Leder: Hvem skal styre internettet?

Computerworld mener: Det er ikke nok at fremtidssikre internettets adresserum, domænenavne og kontrolstruktur. Den demokratiske diskussion skal styrkes.

Artikel top billede

Illustration: Bulent Gultek / iStockphoto.com

Under construction...
For 12 år siden, da det kun var 22 procent af danskerne, der brugte internettet overhovedet, mødte man ofte skiltet, når en virksomhed eller organisation tog sine første skridt ud på world wide web. For et år siden havde 88 procent af danskerne adgang til internettet hjemmefra og i langt de fleste virksomheder er det en naturlig del af produktionsapparatet fra e-mail over indkøb og salg til softwareanvendelse og transport af data.

Men i disse måneder er skiltet fremme igen. De 13 rodservere bliver opgraderet til håndtering af IPv6-adresser. Og i juni besluttede internettes mest magtfulde organisation - ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) - at ophæve begrænsningerne på antallet og typen af generiske toplevel-domæner.

Samtidig arbejder mange gode kræfter, blandt andet EU-projektet Trilogy, på at forbedre for eksempel internettets kontrolstruktur, så datapakkerne kan flyde frit, selv om mængden af pakker fortsætter den eksplosive udvikling.

Internettet finder netop nu sin fremtidige form gennem arbejdet i en række organisationer, der i opbygning, sammensætning og virkemåde på mange måder ligner de løstkoblede netværk, der udgør det internet, som de prøver at styre.

Beslutningen om at ophæve begrænsningerne på generiske toplevel-domæner og den enorme udvidelse af adresserummet, som IPv6 skaber, giver kolossale muligheder. Visionen om pervasive computing, eller computere overalt, rykker nærmere.

Set gennem OECD-landenes optik er der udsigt til vækst og fremdrift. Set fra verdens fattigste lande giver internettet håb om udvikling. Blandt verdens forbrydere og terrorister - og krigsførende nationer - åbner nettet for ødelæggelse og kaos. Med andre ord afspejler nettet den herskende verdensorden eller mangel på samme.

God demokratisk diskussion

Og set fra vores breddegrader betyder det heldigvis demokrati og mulighed for diskus­sion. Derfor er svaret på spørgsmålet om, hvem der skal styre internettet da også ligetil: Det skal vi - i demokratisk samtale og internationalt samarbejde.

Videnskabsministeriet koordinerer på helt traditionel vis samarbejdet i de internationale organisationer. Her er det helt afgørende, at det formelle bånd mellem ICANN og USA's regering kappes næste år. Og at den internationale teleorganisation ITU - og dermed FN - fortsætter arbejdet i FN's Internet Governance Forum (IGF).

Men for at denne verdensorden kan opretholdes, er det helt afgørende, at borgerne i demokratiet sætter sig ind i sagen og udfordrer de folkevalgte i byråd, Folketing og Europa-Parlamentet på deres holdninger og visioner for internettets udvikling.

Lige nu ligger den største udfordring i internettets udvikling meget tæt på. For en anden magtfaktor - nemlig teleselskaberne - presser på for at få taget stilling i diskussionen om netneutralitet. Hvilke data skal have prioritet, og hvordan skal det prissættes?

Det er en vigtig reguleringspolitisk diskussion, som IT- og Telestyrelsen sammen med de to brancheorganisationer ITEK og IT-Branchen har indkaldt til en konference om 30. september. Der er dog kun én politiker på programmet - nemlig EU-Kommissær Viviane Reding.

Forhåbentlig lykkes det at kickstarte en god demokratisk diskussion om netneutralitet i Danmark, så vi kan beslutte, hvordan teleselskaberne skal prioritere datatrafikken fremover. Det er mediernes og interesseorganisationernes ansvar at holde fast i diskussionen hele vejen herfra gennem Christiansborg til Bruxelles og Strasbourg for at sikre, at vi styrer internettet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job