Sikkerhed

Tilbage til oversigten

Online scanning og fjernelse af vira, spyware og andet malware er muligt, nu hvor mange sikkerhedssoftware-leverandører tilbyder gratis online-tjenester til scanning og fjernelse af ondsindet indhold i dit system.

Fordelen ved online-scanning er, at det hjælper dig med at undgå konflikter med eksisterende sikkerhedssoftware, og en anden fordel er, at disse sider ofte har de mest opdaterede virus-signaturer.

Men der er også mange ulemper. For det første mangler det, i modsætning til lokale sikkerheds-applikationer, beskyttelse i realtid, og det er for det meste langsomt. En anden stor ulempe er, at næsten alle sider kræver ActiveX og kan kun køre i Internet Explorer.

TrendMicro Housecall: Der findes masser af malware-scannere på nettet, og TrendMicro Housecall virker til at være den mest imponerende af dem alle. Den kan scanne hele dit system eller en bestemt fil eller mappe for vira, spyware eller andet malware og forsøger at disinficere dit system, hvis den finder malware.

Den har kapacitet til at udføre yderligere sikkerhedstjek og identificere og reparere sårbarheder for at undgå andre infektioner. En anden god ting ved den er, at den ikke kræver ActiveX kan både køre på Internet Explorer og Firefox.

BitDefender Online Scanner: BitDefender Online Scanner er en anden bemærkelsesværdig online-scanner med funktioner, der mindrer om TrendMicros, men kræver at ActiveX kører scanneren.

Alt i alt er malware-scannere på nettet gode, hvis du ikke gider besværet med at installere desktop-sikkerhedsapplikationer og vil have en hurtig scanning af sit system. Men det er ikke på højde med desktop-sikkerhedssoftware og har lang vej igen, hvis det vil accepteres af den generelle befolkning.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse