De gamle harddiske sælger fortsat som varmt brød

Salget af traditionelle harddiske stiger ufortrødent, mens verden venter på, at afløseren, Solid State-diske, skal falde i pris.

Artikel top billede

Har nogen hørt tonerne af den den gamle, magnetiske harddisks svanesang, har de hørt forkert.

I andet kvartal af 2008 er salget af traditionelle harddiske (HDD) nemlig steget med næsten 19 procent i forhold til året før, viser nye tal fra analysehuset IDC.

Især er salget af bærbare computere og mobile enheder steget og dermed også salget af harddiske med mekaniske læserhoveder.

Samtidig er salget af harddiske til erhvervslivet gået op med 22,5 procent, og i desktop-segmentet blev 18,5 millioner drev langet over disken i en samlet stigning på og godt og vel 10 procent.

Prisfaldet på HDD fortsætter

Dermed er harddisken, som vi kender den, ikke ligefrem på vej ud af markedet til fordel for SSD.

Harddiskene vil falde i pris og være populære længe endnu, forudsiger analytiker Claus Egge, som er direktør for IDC's harddiskresearch i EMEA-landene.

"Så længe it-industrien bliver ved med at mase mere kapacitet ud af et lille areal på en magnetisk disk, vil de være interessante. Prisfald og kapacitet udvikler sig, og den tendens ser ud til at fortsætte," siger han.

Også for storage gælder det, at prisen er afgørende.

"Det er dyrere at købe elektronikbaseret memory i forhold til en magnetisk harddisk. HDD vokser hele tiden i kapacitet, nærmest efter Moores lov. I dag fås en terabyte for godt og vel 1.000 kroner. En SSD er langt dyrere i den størrelse. Men det er klart, at de to priskurver i løbet af årene vil komme tættere på hinanden," siger Claus Egge.

Rigtige mænd og back-up

Det umættelige behov for flere harddiske skyldes blandt andet, at man ikke kan stole på dem.

En harddisk kan fungere fint i mange år, men så pludselig stå af. Det har efterhånden mange lært på den hårde måde.

Og hvor populær er man som it-chef, når man mister kritiske forretningsdata? Eller endnu værre endnu: når alle bryllupsbillederne på hjemme-pc'en fordufter, fordi man har valgt at satse på en enkelt hest.

Rigtige mænd tager som bekendt ikke back-up. Heller ikke nødvendigvis selvom de er beskæftiget i branchen.

"Jeg har storage-kolleger, som ikke følger deres egne råd, og har lagt hele familiens fotoalbum på én harddisk, som pludselig ikke virker mere," siger Claus Egge.

Masser af redundans

Han peger på, at en meget stor andel af de solgte HDD bliver brugt som harddisk nummer to eller tre.

"Især vil it-chefen sørge for at sprede risikoen for datatab, så der er masser af redundans," siger Claus Egge.

Noget af salget skyldes også, at kapacitetsstørrelser, der ikke bruges mere, erstattes.

"Hvor mange én-gigabyte harddiske er for eksempel stadig i brug? Næppe mange."

Hvornår det store skift fra HDD til SSD kommer, tør han ikke spå om. Men det bliver formentlig mobile it-løsninger, der vil begyndte at flytte rundt på tingene først.

"SSD-markedet fik en energiindsprøjtning, da Apple på nogle iPods gik fra små roterende harddiske til SSD," siger han.

Lovende hybrid HDD

Selvom SSD på papiret har en række fordele i form af hurtige boot- og søgetider, viser performancemålinger, som IDC i USA har foretaget, ikke nødvendigvis de helt store gevinster ved SSD.

Derimod er de tre IDC-analytikere David Reinsel, Jeff Janukowicz og John Rydning ret begrejstrerede for hybrid-harddiske, hvor computeren booter hurtigere, fordi harddiskens plader ikke behøver at rotere hele tiden på grund af den store buffer.

De ser hybrid HDD-teknolgien som et stort potentiale, da en række test har påvist, at næstegenerations hybrid HDD i visse tilfælde overgår SSD.

I deres undersøgelse konkluderer de, at HDD vil være i brug i en årrække endnu, men at salget af både hybrid HDD og SSD vil øges, når priserne falder, teknologien forbedres, og der kommer flere brugererfaringer.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

Automation Developer til Team Process Automation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Softwareudvikler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S