Nyt dvd-format vedtaget

Efterfølgeren til dvd'en er blevet vedtaget af DVD Forum, der også står bag de første dvd-standarder.

Indhold

Efterfølgeren til dvd'en er så småt begyndt at tage form. Efter flere afstemninger blev det Toshiba og NEC's forslag, der blev enighed om at gøre til den nye dvd-standard. Det skriver TechWeb.

HD DVD-formatet er beregnet til at kunne lagre fremtidens højopløsnings-tv HDTV, og det kræver mere plads end der er på en almindelig dvd.

De nye HD DVD'er vil kunne indeholde 15-20 gigabyte per side og have samme disk-struktur som nuværende dvd'er. Det betyder, at formatet vil være bagudkompatibelt med den gamle dvd-standard.

Indtil videre er det dog kun HD DVD-ROM-formatet, der er blevet godkendt af komiteen i DVD Forum.

Man har haft problemer med overhovedet at få godkendt formatet for HD DVD, fordi der i komiteen også sidder firmaer, der støtter den konkurrerende Blu-ray standard som fremtidens optiske format. De firmaer har derfor ikke nogen interesse i at se HD DVD komme på markedet.

Man vil dog løse det problem ved at invitere flere nye medlemmer ind i komiteen i nærmeste fremtid.

Selv om DVD Forum nu har besluttet, hvilken retning man vil gå i, mangler der stadig en hel del, inden formatet er helt på plads. Blandt andet har Blu-Ray-folkene stukket en kæp i hjulet for godkendelsen af HD DVD/RW-formatet, så der kommer formentlig til at gå nogen tid endnu, inden dette format kommer på markedet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg