Dvd-afspillere med trådløst netværk

Danske Kiss har lanceret tre nye dvd-afspillere, der har det til fælles, at de har trådløst netværk. To af de nye afspillere har desuden harddisk indbygget.

Indhold

Kiss var de første til at sætte netværksstik på sine dvd-afspillere, og med de nye produkter gør Kiss det klart, at dvd-afspillere i fremtiden skal kunne tilsluttes netværket på den ene eller anden måde.

De nye afspillere DP-1500, DP-1504 og DP-1508 har nemlig indbygget trådløst netværk, så man slipper for at trække lange kabler fra dvd-afspilleren til pc'en.

Det trådløse netværk er baseret på den aldrende 802.11b standard, der giver mulighed for at overføre op til 11 megabit per sekund. Den reelle overførselshastighed ligger dog kun på omkring 5-6 megabit under de bedste forhold.

DP-1504 og 1508 er desuden udstyret med henholdsvis en 40 gigabyte og en 80 gigabyte harddisk. Man kan dog ikke bruge de to som afløseren for sin gamle VHS-video.

Ingen af de nye dvd-afspillere indeholder nemlig tv-tuner, så man må nøjes med at fylde harddisken op med filmklip eller musik fra sin pc.

Tanken hos Kiss er, at man skal bruge harddisken som en slags multimedie-center, hvor man har sine digitale musik og filmklip liggende, så man ikke behøver at starte sin pc, hver gang man vil lytte til en mp3-fil.

Alle afspillerne understøtter følgende formater: dvd, MPEG-4, DivX (4, 5 og 3.11), XviD, cd/mp3, Ogg Vorbis, CD-RW, DVD-RW og JPEG. Desuden kan den bruges til at afspille filmklip og musik direkte fra internettet.

DP-1500 og DP-1504 forventes at være i handlen fra januar 2004. DP-1508 kommer i butikkerne i løbet af første kvartal 2004. Prisen for DP-1500 bliver 2.595 og DP-1504 kommer til at koste 3.295 kroner, begge priser med moms. Prisen for DP-1508 er endnu ikke fastlagt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere