Robot med fart på

Sony har udviklet en menneskelignende robot, der både kan gå, løbe og hoppe. Lige som robothunden Aibo skal Qrio tjene som ren og skær underholdning.

Indhold

Sony har forbedret den menneskelignende robot Qrio, så den kan bevæge sig hurtigere og mere sikkert. Nu kan den både gå, løbe og hoppe. Ordet løbe skal dog tages med et gran salt, for hastigheden kommer ikke op over en kilometer i timen.

Den første version af den 58 centimeter høje Qrio skulle have berøring med underlaget for at kunne navigere, men den nye udgave kan slippe jordforbindelsen i nogle millisekunder, så løbehastigheden kommer op på 14 meter i minuttet.

Hvis robotten skulle miste balancen, kan den selv finde ud af at afbøde faldet og rejse sig op igen. Der er dog grænser for hvor meget robotten kan holde til. Efter tre-fire minutters jogging bliver den træt og skal have en pause.

Den nye Qrio kan også gribe en bold og kaste den igen, og som den gamle version kan den genkende stemmer og ansigter.

Der er ikke planer om at sætte robotten til salg foreløbig, så indtil videre skal den bare fungere som et marketingstunt til Sony-arrangementer rundt omkring i verden.

Hvis Qrio mangler en legekammerat, kunne det passende være Hondas Asimo, men Asimo kan faktisk gå en del hurtigere, end Qrio kan løbe.

Se Qrio løbe og hoppe (8 megabyte MPEG-video)
Se Qrio danse (1,5 megabyte MPEG-video)

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S