Sådan får du europæiske kunder i netbutikken

Ny EU-lovgivning om fælles e-handelsregler vil gøre det mindre bøvlet og usikkert at handle. Få fem gode råd til at få flere EU-borgere i netbutikken.

Artikel top billede

E-handlen brød først med de fysiske butikker, og nu er tiden kommet til landegrænserne i Europa.

EU's forbrugerkommissær Meglena Kuneva (Bulgarien) vil nemlig i dag med stor sandsynlighed få trumfet en ny lov igennem EU-maskineriet, der skal gøre det nemt og sikkert at e-handle i andre EU-lande.

Lovforslaget går ud på at standardisere indkøbsbetingelserne i alle 27 EU-lande, så sælgerne er forpligtede til at oplyse om produkterne før salg, garantere levering inden for 30 dage i hele EU samt tillade 14 dages fortrydelsesperiode.

Derudover skal forbrugerne være garanteret tilbagebetaling, hvis varerne ikke dukker op efter en uge, og det vil blive forbudt for sælgerne at tilbyde erstatningsprodukter, der adskiller sig fra de genstande og services, der bliver reklameret med.

Det skriver Herald Tribune.

Kæmpe summer ligger og venter

De nye e-handelsregler betyder, at EU støver sin næsten 20 år gamle handelslov af. Den har indtil i dag ikke været klar på elektronisk nethandel.

Og det er næppe for sent, da der ligger gigantiske summer og venter på e-handlsområdet.

E-handlen i Europa forventes at generere en omsætning på godt 950 milliarder kroner i 2008.

Det tal forventes at kunne stige til knap 2.200 milliarder kroner i 2013.

Danmark er godt med

For danskere vil de nye EU-regler betyde, at der stort set kommer til at gælde de samme handelsbetingelser for de andre EU-lande, som der findes i Danmark.

Det glæder bestyrelsesformand Claus Hjorting fra Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH).

"Standardiseringen inden for EU vil gøre det nemmere for både købere og sælgere. Tendensen går jo allerede mod handel på tværs af grænser, og nu vil der være yderligere grund til ikke at være skeptisk over handelssider i andre europæiske lande," fortæller han til Computerworld.

Danmark er allerede et af de EU-lande, der er længst fremme, når det drejer sig om at handle med de andre EU-lande. Knapt en tredjedel af alle danskere har ifølge Danmarks Statistik købt varer i et EU-land inden for det seneste år.

Det er især mænd i alderen 20 til 39 år, der er villige til at kaste euro efter de europæiske e-handelssteder.

Se fem gode råd til, hvordan du får flere europæiske kunder i netbutikken

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S