DotDK stikker DK Hostmaster en juridisk blodtud

DIFO fortolker reglerne forkert, når de afskriver hovedparten af dotDK-støtteerklæringerne, lyder det fra dotDK-advokaten.

Artikel top billede

Ikke overraskende giver domæneforeningen dotDK ikke meget for den kritik, som DIFO har trukket den igennem med sine bemærkninger til sammensætningen af dotDK's støtteerklæringer.

Blandt andet anklager den nuværende administrator af det danske .dk-domæne, DIFO, udfordreren dotDK for overvejende at samle støtte hos virksomheder, der udelukkende er med for at hytte sit eget skind.

Med henvisning til domæneloven beder DIFO IT- og Telestyrelsen om at se bort fra virksomhedernes støtteerklæringer.

Anklagen er forkert ifølge advokat René Thornfeldt fra dotDK-støtten Accura, der også er rådgivere for dotDKs tekniske bagland Afilias.

"Virksomheder er omfattet af organisationsdefinitionen i udbudsmaterialet fra IT- og Telestyrelsen. Det står sort på hvidt, så enhver kan læse det," forklarer René Thornfeldt.

Helt præcist står der i IT- og Telestyrelsens udbudsmateriale: "Ved "organisation" forstås enhver retlig enhed, herunder selskaber, virksomhed, foreninger eller lignende."

Nej, nej og atter nej

I sine bemærkninger fraskriver DIFO på den konto 16 ud af 25 støtteerklæringer, der ellers ville lune godt i dotDK-regnskabet.

Det skyldes, at dotDK som minimum skal mønstre såkaldt bred støtte fra det danske internetsamfund, hvor foreningen skal fremvise fire støtter fra de tre segmenter "professionelle brugere," "private brugere," og "internetbranchen."

Trods dotDKs juridiske genmæle har organisationens støtter mødt undren i det politiske miljø på Christiansborg, på Computerworlds debatforum og på Facebook, hvor DIFO har samlet næsten 3.000 støtter mod dotDKs lidt over 100 støtter.

IT- og Telestyrelsen vil formentlig i denne måned afgøre, hvem der skal administrere det danske internet fra den 1. februar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S