Krisen er over os - brug flere penge på it

Klumme: Når der er krise, skal livremmen spændes ind. Der skæres i alle budgetter over en kam - også i it-budgetterne. Men det er dumt. Kloge virksomheder skruer it-budgetterne op på fuldt blus netop nu.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Krisen er over os. Med jævne mellemrum skal der tilsyneladende pustes en boble op, hvorefter en masse penge forsvinder - eller skifter de bare ejer?

Jeg er ikke helt sikker, men en ting ved jeg: nu er vi her igen. Det siger de nemlig i både aviser, tv og på radioens P1.

Når der er krise, skal livremmen spændes ind. Vi må alle indstille os på at bruge mindre. Budgetterne bliver beskåret, og virksomheder iværksætter store effektiviseringsprogrammer.

Det betyder typisk, at der skæres i alle budgetter over en kam - også i it-budgetterne. Men det er dumt. Kloge virksomheder skruer it-budgetterne op på fuldt blus netop nu.

I krisetider er det ikke nok at følge med strømmen. Vi har vænnet os til at bare at nyde den naturlige vækst. I krisetider må man skabe sin egen succes ved at være smartere, hurtigere og mere kreativ end sine konkurrenter.

Hvis man er en offentlig virksomhed, må man være smartere end tidligere, for at kunne levere mere for mindre.

Og hør nu her it-venner: Kreative og banebrydende ideer - det er jo lige os. Kan I ikke huske det? Er det ikke netop it-løsninger, der har været forudsætningen for nogle af de mest grundlæggende transformationer af virksomheder og hele brancher de sidste 30 år?

Lige fra økonomistyring over produktionsplanlægning, it-understøtet BPR og SCM, til online-salg, selvbetjening og helt nye services og produkter.

Så her er et hot tip: I stedet for at forfalde til automatreaktionen og skære it-budgettet med 10 procent kan man jo prøve at hæve budgettet med 25 procent. Lav en en pulje til netop dét, der kan gøre forskellen i krisen.

Den modige CIO siger "Besparelse? Giv mig 25 procent ekstra, og jeg skal hjælpe med til at redde os igennem denne krise".

Det er ALTID masser at tage fat på:

Bedre kommunikation til kunder, medier, samarbejdspartnere.

Nye og bedre online salgskanaler.

Mere og bedre online-service, og bedre løsninger til alle, der betjener kunder.

Værktøjer der sætter os i stand til at samarbejde mere effektivt.

Bedre systemer til at forstå alle de data vi har, men ikke bruger.

Endnu mere selvbetjening, der giver gladere kunder og bedre lønsomhed.

Endnu mere integration, der bringer samarbejdspartnere tættere på.

Investering i mere effektiv infrastruktur.

De gyldne spørgsmål er: Hvad gør de bedste? Hvor skal vi gøre mindre? Hvad er risikoen ved at stå stille eller måske endda gå baglæns?

Okay - det er ikke så enkelt, vil du sikkert sige. Er der rod i butikken? Kæmper I med modernisering af gamle systemer og en spaghetti-arkitektur, hvor spaghettien er ved at blive kold? Er det svært at levere nye løsninger på grund af fortidens synder og udeladelser?

Jeg medgiver, at tiden ikke er til at søsætte det store 500 millioner kroners SOA-moderniseringsinitiativ, der vil bane vejen for bedre løsninger - om fem år.

Men fortvivl ikke. Lav planen for moderniseringen og byg den så ind i en række initiativer, der giver synlige gevinster på både kort, mellemlangt og langt sigt. Det er disse initiativer, du skal få penge til. Det er her, de ekstra 25 procent skal bruges.

Vær ikke bange for opportunistiske tiltag på den korte bane, når bare der en plan for den langsigtede håndtering af den samlede arkitektur. Og sørg for at få penge til den store modernisering i hvert enkelt tiltag.

Derfor: Lad kampråbet gjalde fra alle it-afdelinger:
"Krisen er over os - brug flere penge på it."

Henrik Zangenberg er selvstændig it-strategisk konsulent.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job