Dell til medarbejderne: Please, hold fri

Finanskrisen kan nu for alvor mærkes hos den amerikanske pc-gigant Dell, som blandt andet beder de ansatte tage fri - uden løn.

Artikel top billede

Michael Dell opfordrer nu de ansatte til at holde fri uden løn. Det skal hjælpe Dell igennem de økonomisk hårde tider.

En af verdens største computerproducenter, Dell, er for alvor mærket af finanskrisen. For få måneder siden annoncerede Dell, at firmaet forventede en afmatning i efterspørgslen som følge af den sløje økonomi.

Derfor var planen at sænke udgifterne med omkring 18 milliarder kroner.

For at nå det mål, må der nu tages nye midler i brug, skriver Wall Street Journal.

De nye tiltag indebærer blandt andet, at Dell stopper for alle nyansættelser, ligesom firmaet tilbyder at købe ansatte fri af deres kontrakter.

Derudover beder Dell også ansatte om at tage fri i op til en uge uden løn, oplyser Dell-talsmand David Frink.

Dells egne medarbejdere fik beskeden i en mail sendt af firmaets øverste chef, Michael Dell.

Han forklarer, at de nye tiltag skal gøre Dell i stand til nå endnu længere end det oprindelige 18 milliarders sparemål, ligesom det skal forbedre firmaets konkurrenceevne på lang sigt.

Ikke flere rejser, tak

Udover ændringerne i forhold til Dells medarbejderstab har virksomheden også omprioriteret visse projekter og udgifter og reduceret rejsebudgetterne på tværs af virksomheden, fortæller David Frink. Virksomheden vil i følge Frink også reducere udgifterne til eksterne tjenester til ikke-kritiske projekter.

Sparetiltagene fra Dell kommer efter en nedgang i fortjenester men dog en omsætningsforøgelse i Dells andet regnskabskvartal. Finanskrisen i USA og Vesteuropa skader Dells fortjenester, udtalte virksomheden, efter tallene fra andet regnskabskvartal blev offentliggjort.

Dell er netop ved at være igennem en fyring af 8.800 medarbejder, som blev offentliggjort i maj 2007. De aktuelle spareplaner inkluderer ingen yderligere fyringer, forsikrer Frink.

Nye produkter skal hjælpe Dell

På produktsiden er Dell fuldt klar over, at økonomien også presser firmaets kunder.
I sidste uge rullede Dell derfor et nyt koncept ud, der var rettet specielt til at reducere virksomhedernes omkostninger.

Dengang sagde Dells EMEA-chef til Computerworld, at de nye produkter, der blandt andet bestod af de såkaldte tynde klienter, var tæt knyttet til de nuværende finanskrise.

"Når vi har et finansielt klima som i dag, er der mange kunder, der i stigende grad spørger, hvordan de kan reducere omkostningerne. Det her er en af mulighederne," forklarede Samuel Larsson til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S