10 teknologier, som kan hjælpe dig i krisen

Det er altid svært at spå og især i turbulente tider. Alligevel præsenterer Gartner 10 teknologier, som analysehuset tror på i de næste par år.

Artikel top billede

It-direktøren eller it-chefen skal ændre sit syn på, hvilke teknologier der er vigtige i lyset af den nuværende krise og de økonomisk turbulente tider.

Det er beskeden fra analysehuset Gartner, som netop har præsenteret sin liste over 10 teknologier, som it-chefen skal være opmærksom på i det kommende år.

David Cearley, som er analytiker hos Gartner med ansvar for de årlige top 10-lister, forklarer, at nogle teknologier er blevet mere interessante i lyset af de økonomiske krav, som vil blive stillet til it-organisationerne.

"Virtualisering er en eksisterende og i vidt omfang afprøvet teknologi. Du kan gøre meget forskelligt med virtualisering, så det er noget af det, man bør overveje," siger David Cearley.

Tænk med tegnedrengen

Hans kollega, analytikeren Rakesh Kumar, forklarer, at mange af dette års teknologier netop har været med på listen tidligere. Men i år har de økonomiske hensyn vægtet tungere end normalt.

"Der er nogle af de teknologier, som vi har opfordret it-cheferne til at se på tidligere, men nu vil vi have it-cheferne til at se dem på en anden måde. Nu skal man se på det i en økonomisk sammenhæng," siger Rakesh Kumar.

Han peger på, at teknologier med en fordelagtig og relativt kortsigtet return on investement bør ligge i toppen af prioriteringslisten lige nu.

Du kan se hvilke andre teknologier, Gartner mener kan hjælpe dig på næste side.

Top 10-listen

Her er Gartners top 10-liste over strategisk vigtige teknologier i 2009.

1. Virtualisering

Virtualisering kan give umiddelbare økonomiske fordele, fordi det begrænser behovet for indkøb af hardware. Virtualisering i forhold til klienter bør også overvejes.

2. Cloud Computing

Trods massiv hype omkring cloud computing vurderer Gartner, at der stadig er lang vej til, at markedet er helt modent. Men på nogle områder kan man begynde at flytte services til skyen.

3. Servere: På den anden side af blades
For at få det optimale ud af serverparken i forhold til behovet, er det nødvendigt at gøre serverparken mere fleksibel, så den for eksempel kan opgraderes på enkeltområder: Eksempelvis på hukommelse eller processorkraft.

4. Web orienteret arkitektur

XML er med til at gøre processer på nettet lettere, og it-chefen skal begynde at gøre sig overvejelser om, hvordan det kan udnyttes i forhold til forretningen. WOA kan ifølge Gartner betragtes som en stilart indenfor SOA.

5. Mashups i virksomhederne

I samme boldgade som web orienteret arkitektur kan mashup-teknologier udnyttet rigtigt give fordele internt i virksomheden. Det kan for eksempel være i form af widgets og ledelsesinformationssystemer.

6. Specialdesignede systemer

I forhold til specialiserede opgaver er det værd nøje at overveje, om man skal gå efter et specialdesignet system, som vil kunne give en fordel i forhold til hyldevarer. Gartner opfordrer til at være opmærksom på manglende fleksibilitet.

7. Social software og sociale netværk

Selv om social software og sociale netværk umiddelbart ser ud til at komme til at lide under de nuværende økonomiske betingelser, insisterer Gartner på, at virksomhederne gør klogt i at overveje mulige anvendelsesmuligheder.

8. Unified Communications

Er i høj grad på vej i mange virksomheder, men vil formentlig blive forsinket af manglende investeringslyst på nuværende tidspunkt.

9. Business Intelligence

Gartner peger på, at Business Intelligence bør være på it-chefens radar, selvom det ikke behøver være prioriteret højt. Virksomhederne vil have brug for god viden om forretningen, især hvis markedet er presset.

10. Grøn it

Gartner konstaterer kategorisk, at grøn it de næste to år kun vil handle om energibesparelser ud fra økonomiske hensyn. Der er dog også betragtelige summer at hente, lyder Gartners vurdering.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S