Sådan genkender du en god projektleder

De bedste projektledere er dem, hvis projekter altid lever op til interessenternes forventninger - og endda er leveret til tiden og inden for budgettets rammer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De bedste projektledere er dem, der forstår, at lederevner og medmenneskelige evner er vigtigere end metodelære og projektværktøjer.

Det mener Fumi Kondo, administrerende direktør for konsulent- og uddannelsesvirksomheden IntelliLink.

"Erfarne projektledere har regnet ud, at det er ligegyldigt, hvor gode metoder og værktøjer, man anvender, hvis man ikke forstår den menneskelige del af projektledelse," lyder det fra Fumi Kondo.

Men hvilke bløde kompetencer er så nødvendige for at blive en god projektleder?

Fumi Kondos virksomhed har udarbejdet en analyse af sine egne og sine kunders bedste projektledere og har fundet frem til en række kompetence, som de gode projektledere alle er i besiddelse af.

De er fremsynede

Gode projektledere kan forudse og afværge problemer, som kan sætte deadlines, budgetter og brugergodkendelse over styr.

De er organiserede

Det virker måske åbenlyst, at en projektleder skal være velorganiseret, men det er en kompetence, der kommer til udtryk på mange forskellige måder, for eksempel ved at være god til at fastholde et overordnet fokus og prioritere ansvarsområder.

"I de fleste projekter er der så mange ting, der skal gøres, at det kan være svært at bevare overblikket og kontrollen," siger Fumi Kondo. "En kritisk del af en projektleders ansvar er at kunne prioritere arbejdet for sit team."

De kan lede

En projektleder skal interagere med og påvirke mange forskellige interessenter, blandt andet projektteamet og projektets sponsorer.

Eftersom medlemmerne af projektteamet ofte ikke refererer direkte til projektlederen, er han nødt til at finde ud af, hvordan han kan motivere medarbejdere, som han ikke har nogen direkte indflydelse på, og som kan være afgørende for projektet.

En projektleder skal også være i stand til at opnå sponsorers og interessenters tillid i tilfælde af, at projektets tidsplan eller budget skal genforhandles, eller der skal yderligere ressourcer til at gennemføre projektet.

De er gode til at kommunikere

En god projektleder bruger e-mail, møder og statusrapporter til at kommunikere deres idéer, tage beslutninger og løse problemer, siger Fumi Kondo.

Jobbet kræver også forståelse for, at det er nødvendigt at diskutere projektet ud fra, hvad der er vigtigt for modtagerne, tilføjer hun.

De er pragmatiske

Ifølge Fumi Kondo kan projektledere sommetider være for analytiske. De analyserer alting til døde, før de går videre, og det sløver fremgangen i et projekt, siger hun.

En god projektleder fokuserer på at få arbejdet gjort med de ressourcer, der er til rådighed.

De er empatiske

"Projektlederes succes afhænger af andres succes," siger Fumi Kondo og tilføjer, at projektledere ikke kan påvirke andre effektivt, hvis de ikke forstår, hvad der motiverer interessenterne.

Projektlederen er nødt til at være bekendt med interessenternes bekymringer omkring projektet, tage dem seriøst og løse dem.

Oversat af Mille Bindslev.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job