Rygte: Microsoft forhandler igen med Yahoo

Rygte: Microsoft forhandler igen med Yahoo om kompliceret manøvre.

Artikel top billede

Der er opstandelse over rygter om, at Microsoft igen forhandler med Yahoo om at købe Yahoos søgeforretning for 120 milliarder kroner.

Rygterne førte i weekenden til en større artikel i den britiske avis, Sunday Times, hvori det hedder, at Microsoft og Yahoo forhandler om en ny aftale.

Men artiklen bygger på det rene opspind og er det rene fiktion, lyder det efterfølgende fra en højtplaceret kilde.

Kompliceret manøvre

Sunday Times citerer alene unavngivne kilder.

Ifølge avisen forhandles der om en kompliceret manøvre, der vil betyde, at Microsoft betaler 20 milliarder kroner og til gengæld får indsat en ny ledelse bestående af den tidligere AOL-chef Jonathan Miller og tidligere chef for Fox, Ross Levinsohn.

Ifølge avisen indebærer aftalen, at de to chefer selv skal forsøge at rejse yderligere 20 milliarder kroner fra andre investorer. Pengene skal bruges til at købe mere end 30 procent af aktierne i Yahoo, skriver den britiske avis.

Ifølge avisens oplysninger skal aftalen gælde i 10 år, hvor Microsoft skal have kontrol over Yahoos søgeforretning.

Ross Levinsohn siger imidlertid til bloggen AllThingsDigital - der ejes af Wall Street Journal - at meldingen er "komplet fiktion".

Ifølge bloggen afviser topfolk hos både Microsoft og Yahoo ligeledes blankt at bekræfte oplysningerne i Sunday Times.

"Vi kommenterer ikke på rygter," lyder det fra Yahoo.

Microsoft-chef Steve Ballmer afviste fornylig, at Microsoft er interesseret i at købe Yahoo.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S