TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

HP: Sådan kan du udnytte krisen til egen fordel

Reportage: Det gælder om at udnytte finanskrisen til at skabe innovation, der kan knække konkurrenterne, lyder det fra Hewlett-Packard.

Wien, Østrig: Det er med en alvorlig mine, at senior vice president for Software & Solutions, TSG, Tom Hogan, indtager scenen ved Hewlett Packards årlige softwarebrugerkonference, HP Software Universe 2008.

"Vi står midt i en finanskrise. Det er på samme tid en interessant og usikker tid. Men det er samtidig den bedste mulighed for en virksomhed til at investere i fremtiden," siger Tom Hogan.

Han henviser til en analyse fra IDC, der forudser mere end en halvering af væksten i it-investeringer fra 5,9 procent til 2,6 procent.

"Men som vi ser det, er det ikke 'worst case scenario'. Der kan gå tre år, før vi vender tilbage til den gode vækst, vi havde i 2007," siger Tom Hogan til de mange tilhørere.

I alt er der samlet godt 3.000 deltagere til HP-konferencen i Wien i Østrig.

Innovation frem for nedskæringer

"In the time of crisis the best companies innovate," lyder det videre fra Tom Hogan.

Innovationen skal dog ikke stå alene, mener han.

Og her kommer HP's software ind i billedet.

HP's løsninger inden for it management, information management og business intelligence kan nemlig hjælpe kunderne til at blive mere kosteffektive, hvilket vil frigøre ressourcer til at innovere, lyder det fra selskabet.

Af den samlede omsætning på godt 118 milliarder dollar i seneste regnskabsår udgjorde softwareforretningen i HP lige over tre milliarder dollar. Til gengæld var indtjeningen på software på 460 millioner dollar.

Skønt HP's softwaredivision altså endnu blot er en lille del af den samlede HP-forretning, der også omfatter en hardware- og en servicedivision, mener man alligevel hos HP, at man har noget at byde på.

Selskabet er nemlig med en række opkøb gennem de senere år gået fra at være et selskab, der sælger produkter til et selskab, der leverer løsninger, lyder det.

Penge skal der til

Men det koster mange penge at tage det spring.

Faktisk har HP brugt milliarder af kroner de sidste par år, så selskabets tredje ben, softwaredivisionen, kan få noget at gå på.

Selskabet har således opkøbt flere selskaber, herunder softwareselskabet Mercury Interactive, der udviklede og testede forretningssoftware.

Købet betød, at HP kom op blandt de ledende, når det handler om software til optimering af forretningssoftware, business technology optimization (BTO).

Og senest er også EDS blevet føjet til rækken af HP-indkøb. Købet af serviceselskabet til godt 70 milliarder kroner gavner også softwareforretningen i den forstand, at HP nu udover salg af software også kan være med i implementeringsfasen af den solgte software.

Dermed har HP de sidste tre år brugt over 100 milliarder kroner på opkøb og fusioner for at gøre selskabet til en virksomhed, der sælger løsninger, mere end blot produkter.

Men som Tom Hogan i sin afslutningsreplik sagde:

"Don't waste a crisis".




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere