Pilotprojekt om global roaming

IBM, Cisco, Intel og det tyske T-Mobile har startet et pilotprojekt, der skal gøre det muligt at være online verden over.

Indhold

Det tyske T-Mobile, der er et datterselskab af Deutche Telekom, har startet et pilotprojekt, der skal gøre det muligt for kunderne at roame mellem tre forskellige standarder og dermed give adgang til trådløse netværk over hele verden.

Pilotprojektet omfatter adgang til og roaming mellem GPRS, Wifi (802.11b) og WCDMA. Mens GPRS er mest udbredt i Europa, er WCDMA mere udbredt i Asien. T-mobile håber, at kunne give kunderne global trådløs adgang og mulighed for at roame automatisk mellem de tre forskellige netværk.

Pilotprojektet starter i Frankfurt hvor studerende vil kunne roame mellem de tre standarder. Pilotprojektet vil tage nogle måneder og fra juli 2004 vil T-mobile forsøge at udvide til omkring 100 universiteter i Østrig, Tjekkiet, Holland, England og Tyskland.

T-Mobile vil sandsynligvis annoncere priser på Cebit i Hannover i marts.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere