Fujitsu og Software Innovation i fornuftsægteskab

To konkurrenter på ESDH-markedet går nu sammen. Software Innovation skal levere platformen for Fujitsus nye eDoc-system.

Artikel top billede

Administrerende direktør Peter Perregaard, Software Innovation. Foto: Lars Svankjaer (Foto: Lars Svankjaer)

Det handler om at få de bedste startpladser, når kapløbet om at komme til at levere næste generation af offentlig dokumenthåndtering skydes i gang. Det fører nu til et samarbejde mellem to tidligere konkurrenter.

Fujitsu går sammen med Software Innvotion om at levere en ny ESDH-løsning, som bygger de to virksomheders løsninger sammen. Ifølge Fujitsus direktør Hans Iakob Estrup giver det forbedringer i produktet, som havde været to til tre år undervejs uden samarbejdet.

Et af salgsargumenterne for det nye partnerskab er fuld integration bygget på Microsofts Sharepoint.

I løbet af den kommende tid bliver rammerne for den såkaldte Fællesoffentlige Elektroniske Sags- og Dokumenthåndtering lagt fast. Og allerede tidligere har konkurrenter positioneret sig, for eksempel har cBrain og Rambøll Informatik indgået et samarbejde og Traen har vundet en aftale med et system med integration til Sharepoint.

Fujitsus navn

Produktet får navn efter Fujitsus eDoc-produkt, men byggger altså på Software Innovations 360° platform. Software Innovation har lavet et comeback efter have været i modvind i en periode.

Det er den norske virksomhed Software Innovations nye strategi på denne måde at indgå i samarbejder med andre leverandører.

Ifølge administrerende direktør Peter Perregaard ligger snittet mellem Software Innovations system og Fujitsus system.

"Vi tager vores standardsystem og ovenpå det har Fujitsu integration til kommunale systemer. Og så bygger de brugergrænseflader, og det har de stor erfaring med," siger Peter Perregaard.

Det afgørende i det nye samarbejde er ifølge de to virksomheder, at det nye system vil give kunderne mulighed for at samle informationer fra forskellige systemer.

"En tæt integration med KMD fagsystemer, Microsoft Office, Outlook og SharePoint gør det muligt effektivt og fleksibelt at arbejde på tværs af fagsystemer og platforme," siger Peter Perregaard.

De to virksomheder fremhæver, at SharePoints funktionaliteter er bygget direkte ind i systemet. Dermed kan eksempelvis Instant Messaging med en borger journaliseres korrekt i samme arbejdsgang, som selve dialogen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job