Glædelig jul: Flere it-angreb og mere spam

Cisco advarer i sin årlige sikkerhedsrapport om truslerne fra spam, phishing og botnet. Især vil de virtualiserede miljøer komme under angreb.

Artikel top billede

Kriminaliteten på internettet bliver bestandigt mere sofistikeret og specialiseret i takt med, at profithungrende forbrydere fin-tuner deres metoder til at hugge data fra både erhvervsliv og private.

Sådan lyder den dystre konstatering i en netop udsendt advarsel fra den amerikanske netværksgigant Cisco, der i lighed med en række andre store it-virksomheder benytter årets afslutning til at gøre status og pege på nye udfordringer i det kommende år.

"Vi ser truslerne vokse år for år efterhånden som de kriminelle finder nye måder at udnytte mennesker, netværk og internettet på. Årets tendenser viser, hvor vigtigt det er at se på grundlæggende elementer som sikkerhedspolitikker og teknologier," udtaler Patrick Peterson, som er sikkerhedschef i Cisco.

Virksomhederne kan mindske risikoen for datatab ved at skærpe adgangskontrol og lappe kendte sårbarheder.

Det vil gøre det sværere for forbryderne at udnytte huller i infrastrukturen, erklærer han.

Virtualiserede miljøer under angreb

Cisco optæller antallet af opdagede sårbarheder til at udgøre en stigning på 11,5 procent i 2008 i forhold til året før. Især er sårbarheder i virtualiserede miljøer i kraftig fremgang og er næsten tredoblet, fra 35 kendte tilfælde i 2007 til 103 i år.

Risikoen for at modtage en e-mail med en ondsindet, vedhæftet fil, er til gengæld kraftigt faldende, og over de seneste to år er antallet af de attachment-baserede angreb faldet med 50 procent i forhold til 2005 og 2006.

Ifølge Cisco bliver der udsendt næsten 200 milliarder daglige spam-mails. Spam udgør således cirka 90 procent af verdens elektroniske post.

USA er den største synder i denne sammenhæng. Godt 17 procent af al udsendt spam er amerikansk, mens Tyrkiet, Rusland, Canada, Brasilien, Indien, Polen, Sydkorea, Tyskland og England indtager de efterfølgende lidet flatterende pladser som udsendere af spam.

Harpunfiskeri og botnet

Phishing, hvor kriminelle prøver at lokke kontooplysninger ud af netbrugerne, er en konstant trussel, dog med den modbydelige variation, at phishing-forsøgene fremover vil blive mere målrettet, mere personlige, og vil se mere troværdige ud. Spear-phisning, hedder det fænomen.

I 2008 blev adskillige lovlige websites inficeret med IFrames, en ond kode, der stammer fra botnet og som leder besøgene videre til sider med malware, lige til at downloade.

Antallet af links til fristelser som "klik her og vind en million eller få en større penis eller gratis billeder af nøgne, kazakstanske køkkenassistenter," vil ifølge Cisco vil stige radikalt i løbet af 2009.

De online-kriminielle er i stigende omfang begyndt at benytte store, legitime web-mail-udbydere til at udsende spam. Det kaldes reputation hijacking, når der således snyltes på en ellers regulær udbyder.

Cisco estimerer, at cirka en procent af alle spammail er udsendt via de tre største anerkendte web-mail-udbydere, og at 7,6 procent af deres e-mail-trafik var af illegal karakter.

Finanskrise truer it-sikkerhed

Finanskrisen kan indirekte skabe et it-sikkerhedsproblem.

Hvis der kommer et stort antal fyringer af medarbejdere, vil det alt andet lige medføre utilfredshed, og den utilfredshed kan hurtigt blive et problem for it-sikkerheden.

For imødegå den trussel må virksomhedens HR- og it-afdelinger arbejde tæt sammen, tilråder Cisco.

Andre risici i 2009 er kendte størrelser som datatab, der stadig kan imødegås med uddannelse af medarbejderene, datadisciplin og en velbeskrevet og konsekvent it-sikkerhedspolitik.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect