OSL efterlyser ekspertviden i standard-rapport

Manglen på vurderinger og konkret ny viden er slående hos videnskabsminister Helge Sanders (V) standard-eksperter, mener Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark.

Artikel top billede

Formand Morten Kjærsgaard fra Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark kan ikke finde konklusionerne i en ny standard-rapport.

Formand Morten Kjærsgaard fra Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark (OSL) forstår ikke, hvorfor videnskabsminister Helge Sanders (V) ekspertudvalg har udsendt en status-rapport om brugen af OOXML og ODF i det offentlige Danmark.

"Rapporten er en historisk gennemgang af test og projekter af formaterne, men der er ikke meget ekspert-viden at hente i skrivelsen," siger Morten Kjærsgaard.

"Jeg har stor faglig respekt for folkene bag rapporten, men de virker mere som historikere end som standard-eksperter i denne her sammenhæng," fortsætter han.

Han pointerer, at "Rapport om implementeringen af ODF og OOXML i offentlige myndigheder fra 1. januar 2008" ikke har den store værdi udover at nævne, hvor vanskeligt dokument-området er at tage fat på.

Klar til ny rapport

Morten Kjærsgaard håber derfor, at standardudvalget vil have en ny rapport klar på baggrund af Konkurrencestyrelsens kommende vurdering af konkurrenceforvridende elementer i især OOXML-formatet.

Samtidigt hæfter han sig ved, at der stadig er en masse uafklarede spørgsmål omkring juraen i OOXML-formatet, som aldrig er blevet adresseret nøjagtigt - hverken hos Dansk Standard eller hos standardorganisationen ISO, der ellers gjorde [url=https://www.computerworld.dk/art/48990] OOXML til en ISO-standard for godt en måned siden.

Han fremhæver også, at ekspertudvalget flere gange nævner i rapporten, at ODF og OOXML ikke er interoperable.

"Dette er en politisk forudsætning for at vælge begge standarder, slog Folketinget fast under en forespørgselsdebat. Altså: Forudsætningen for begge formater er endnu ikke til stede," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

CBS-professor Kim Viborg Andersen fra standard-udvalget har tidligere fremhævet, at rapporten et et pragmatisk øjebliksbillede af standardsituationen i Danmark og tilråder, at der forskes mere på området.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S