OSL efterlyser ekspertviden i standard-rapport

Manglen på vurderinger og konkret ny viden er slående hos videnskabsminister Helge Sanders (V) standard-eksperter, mener Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark.

Artikel top billede

Formand Morten Kjærsgaard fra Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark kan ikke finde konklusionerne i en ny standard-rapport.

Formand Morten Kjærsgaard fra Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark (OSL) forstår ikke, hvorfor videnskabsminister Helge Sanders (V) ekspertudvalg har udsendt en status-rapport om brugen af OOXML og ODF i det offentlige Danmark.

"Rapporten er en historisk gennemgang af test og projekter af formaterne, men der er ikke meget ekspert-viden at hente i skrivelsen," siger Morten Kjærsgaard.

"Jeg har stor faglig respekt for folkene bag rapporten, men de virker mere som historikere end som standard-eksperter i denne her sammenhæng," fortsætter han.

Han pointerer, at "Rapport om implementeringen af ODF og OOXML i offentlige myndigheder fra 1. januar 2008" ikke har den store værdi udover at nævne, hvor vanskeligt dokument-området er at tage fat på.

Klar til ny rapport

Morten Kjærsgaard håber derfor, at standardudvalget vil have en ny rapport klar på baggrund af Konkurrencestyrelsens kommende vurdering af konkurrenceforvridende elementer i især OOXML-formatet.

Samtidigt hæfter han sig ved, at der stadig er en masse uafklarede spørgsmål omkring juraen i OOXML-formatet, som aldrig er blevet adresseret nøjagtigt - hverken hos Dansk Standard eller hos standardorganisationen ISO, der ellers gjorde [url=https://www.computerworld.dk/art/48990] OOXML til en ISO-standard for godt en måned siden.

Han fremhæver også, at ekspertudvalget flere gange nævner i rapporten, at ODF og OOXML ikke er interoperable.

"Dette er en politisk forudsætning for at vælge begge standarder, slog Folketinget fast under en forespørgselsdebat. Altså: Forudsætningen for begge formater er endnu ikke til stede," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

CBS-professor Kim Viborg Andersen fra standard-udvalget har tidligere fremhævet, at rapporten et et pragmatisk øjebliksbillede af standardsituationen i Danmark og tilråder, at der forskes mere på området.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S