HD-DVD rykker nærmere

DVD-forum har endelig fået godkendt HD-DVD-RW-formatet, og det ser også ud til, at komprimeringsteknologien er ved at være på plads.

Indhold

DVD Forum, der stod bag specifikationerne for dvd'en, har endelig godkendt HD-DVD-RW-formatet. Det baner vejen for, at videoafspillere og -optagere baseret på HD-DVD snart kan komme på gaden.

HD-DVD bliver arvtageren til dvd'en, hvis det står til DVD Forum, men man har hidtil ikke kunne blive enige om HD-DVD-RW-formatet.

Man blev ellers allerede i november sidste år enige om selve HD-DVD-ROM-formatet, men man kunne ikke enes om den genskrivbare standard.

De nye HD-DVD'er vil kunne indeholde 15-20 gigabyte pr. side og have samme disk-struktur som nuværende dvd'er. Det betyder, at formatet vil være bagudkompatibelt med den gamle dvd-standard.

Ifølge en historie på Cnet har DVD Forum desuden besluttet sig for at bruge Microsofts VC-9 codec, der kendes fra Media Player 9, til opbevaring af video på HD-DVD'er.

Her er Microsoft dog ikke alene på banen, for HD-DVD-afspillere skal også understøtte formaterne H.264 og MPEG-2 for at kunne blive godkendt.

De sidste knaster er således ved at være fjernet, og vejen ser nu nogenlunde åben ud for HD-DVD. Og man skal også til at skynde sig. Der har nemlig været afspillere på gaden med det konkurrende format Blu-Ray siden sidste år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS