It-chefens 2009: Karsten Hjort Reichstein, Rigshospitalet

It-chefens 2009: Computerworld har spurgt en række it-chefer om, hvad de betragter som de største udfordringer i 2009. Læs her, hvad Karsten Hjorth Reichstein fra Rigshospitalet lægger mest vægt på.

Artikel top billede

Karsten Hjorth Reichstein, Rigshospitalet. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Hvilket it-projekt var det vigtigste for dig i 2008?

"Blandt de vigtigste enkeltstående projekter i år er, at vi har implementeret et planlægningssystem for de kirurgiske specialer, som hedder Orbit.

Det er et stort operations-planlægningssystem, og det er blevet modtaget godt, vi har afleveret til tiden og med den aftalte økonomi. Så jeg er en glad it-chef. "

Hvad er det vigtigste projekt i 2009?

"Vi skal fortsat konsolidere alle vores mange it-systemer i 2009 og vi skal begynde at skabe kimen til en sammenhængende elektronisk journal for vores patienterne, så de har en sammenhængende journal på alle klinikker på Rigshospitalet.

Det kommer til at tage to-tre år at nå det mål. Det involverer alle centre og alle de kliniske afdelinger. "

Hvordan vil du betegne næste år - faldende kurve, flad eller stigende?

"Vi er blevet reduceret i vores økonomiske råderum, men jeg mener, at der stadig er muligheder for at skabe gode resultater.

Vi har 130 medarbejdere, som er dybt inde i det kliniske arbejde, og det skal vi bruge til at komme ud i klinikken og gennemføre vores planlagte projekter."

Hvad vil du ændre i din afdeling næste år?

"Vi har i it-afdelingen startet et forandringsprojekt, vi kalder organisa­tionsdiamanten, som bygger på en forandringsledelses-model, jeg selv har udviklet i tæt samarbejde med mine ledere.

Den bygger grundlæggende på nogle teorier fra forandringsteoretikeren Harold J. Leavitt.

Jeg mener, at når vi står i en situation, hvor vi arbejder i et marked, hvor der er begrænsede ressourcer, og hvor der er kamp om at få de bedste hoveder, så skal der arbejdes målrettet på at få det optimale ud af både ledere og medarbejdere. Det er et stort internt projekt, der kræver vedholdenhed og konstant fokus."

Hvilken mega-trend ser du som den vigtigste i de kommende år?

"Den tendens, jeg ser, er, at de traditionelle og kendte pc‘er og bærbare forsvinder.

Det kommer til at handle om anytime og anywhere med nye former for avancerede gadgets og enheder, som er en 'masse' samtidig. Vi har jo set, at computerne bliver bedre og bedre og samtidig mindre og lettere at have med sig.

Rigshospitalet har trådløse netværk over hele hospitalet, og udviklingen med, at mennesker bliver totalt mobile, fortsætter.

Det gælder både klinikere over tid og i særdeleshed vores patienter. Hvis vi ser på vores unge generationer, så er de totalt virtuelle, og det lægger stort pres på mobilitet og virtualitet."

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S