It-chefens 2009: Mogens Kahr Nielsen, Frederikshavn Kommune

It-chefens 2009: Computerworld har spurgt en række it-chefer om, hvad de betragter som de største udfordringer i 2009. Læs hvad Mogens Kahr Nielsen fra Frederikshavn Kommune lægger vægt på.

Artikel top billede

Mogens Kahr Nielsen, Frederikshavn Kommune. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset

Hvilket it-projekt var det vigtigste for dig i 2008?

Vi havde to. Det ene var en migrering af nogle systemer. Det andet var investering i et nyt ESDH-system.

Hvad bliver din kommunes største udfordring til næste år?

Selvbetjeningsløsninger og kommunikation på nettet bliver det store indsatsområde, blandt andet fordi det er et nationalt indsatsområde.

Bliver næste år et vækst år, et fladt år eller et år med faldende kurver?

Der er sat penge af til indsatsområderne. Til gengæld skal vi så spare på andre områder.

Hvilke forandringer planlægger du i din afdeling i det kommende år?

Vi har lige haft en større omlægning til ITIL og Prince2. Vi vil gå videre ad ITIL-vejen, som vi blandt andet brugte, da vi lagde vores tidligere skole-it-afdeling sammen med resten af administrationsafdelingen.

Hvilke større investeringer planlægger du?

Selvbetjeningsløsningerne kommer til at koste nogle udviklingskroner.

Hvor ser du de største vækstmuligheder for din forretning i de kommende år?

I forhold til udstyr kan jeg se på ældreområdet, at vi nok får brug for at uddele flere PDA'er. I år uddelte vi 250, men i alt skal vi nok op på 600 PDA'er.

Hvilken it-megatrend anser du for at være den vigtigste i de kommende år?

Jeg tror, den største trend sker i forholdet mellem leverandør og it-afdeling. Hvem laver hvad, hvilket SaaS og outsourcing er et udtryk for. Vi står selv over for at skulle renovere rådhuset, så vi overvejer at outsource serverrummet frem for at renovere det.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil