It-chefens 2009: Mogens Kahr Nielsen, Frederikshavn Kommune

It-chefens 2009: Computerworld har spurgt en række it-chefer om, hvad de betragter som de største udfordringer i 2009. Læs hvad Mogens Kahr Nielsen fra Frederikshavn Kommune lægger vægt på.

Artikel top billede

Mogens Kahr Nielsen, Frederikshavn Kommune. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset

Hvilket it-projekt var det vigtigste for dig i 2008?

Vi havde to. Det ene var en migrering af nogle systemer. Det andet var investering i et nyt ESDH-system.

Hvad bliver din kommunes største udfordring til næste år?

Selvbetjeningsløsninger og kommunikation på nettet bliver det store indsatsområde, blandt andet fordi det er et nationalt indsatsområde.

Bliver næste år et vækst år, et fladt år eller et år med faldende kurver?

Der er sat penge af til indsatsområderne. Til gengæld skal vi så spare på andre områder.

Hvilke forandringer planlægger du i din afdeling i det kommende år?

Vi har lige haft en større omlægning til ITIL og Prince2. Vi vil gå videre ad ITIL-vejen, som vi blandt andet brugte, da vi lagde vores tidligere skole-it-afdeling sammen med resten af administrationsafdelingen.

Hvilke større investeringer planlægger du?

Selvbetjeningsløsningerne kommer til at koste nogle udviklingskroner.

Hvor ser du de største vækstmuligheder for din forretning i de kommende år?

I forhold til udstyr kan jeg se på ældreområdet, at vi nok får brug for at uddele flere PDA'er. I år uddelte vi 250, men i alt skal vi nok op på 600 PDA'er.

Hvilken it-megatrend anser du for at være den vigtigste i de kommende år?

Jeg tror, den største trend sker i forholdet mellem leverandør og it-afdeling. Hvem laver hvad, hvilket SaaS og outsourcing er et udtryk for. Vi står selv over for at skulle renovere rådhuset, så vi overvejer at outsource serverrummet frem for at renovere det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory