Artikel top billede

Det går de danske it-chefer efter i 2009

Unified communications og SAP-udrulninger står centralt for de danske it-chefers planer i 2009, hvor pengene bliver små.

Udrulning af store SAP-projekter og en stor forventning til de muligheder, som unified communications indebærer hører blandt de ting, som netop nu er interessante for de it-chefer fra en række danske virksomheder, som Computerworld har spurgt om deres forventninger til 2009.

Med i billedet hører også, at it-cheferne forventer flad vækst i 2009 - altså et stille år, der primært skal bruges på konsolidering og på små bevægelser.

Se hvad de enkelte it-chefer - der står i spidsen for it-afdelinger fra tre til 350 ansatte - forventer sig af 2009 ved at følge nedenstående links.


Elo H. Bromer, Danish Crown
Fladt år med fokus på SAP-udrulning og konsolidering.


Steen Andersen, Nilfisk-Advance
Forventer et fladt år. SAP-udrulning og unified communications hører blandt fokus-områderne.


Martin Bøge Mikkelsen, TrygVesta
Fladt år. Arbejder med ensartethed i it-organisationen og sigter efter investeringer i selvbetjening og automatisering.


Mogens Kahr Nielsen, Frederikshavn Kommune
Selvbetjeningsløsninger og mere kommunikation på nettet står højt på to do-listen. Også ITIL skal have en del kærlighed.


Bent Rasmussen, Mols-Linien
Mere automatisering og måske gratis internet til kunderne er i fokus i 2009.


Jacob Hoffmann-Petersen, IDG
Arbejder med business proces optimization og opgradering af forretningsapplikationer. Virtualisering og grøn it er centrale kodeord.


Karsten Hjort Reichstein, Rigshospitalet
2009 skal bruges på at konsolidere de mange it-systemer og få en ny organisations-struktur på benene. Mobility er et hot emne.


Karsten Steen Sørensen, Grundfos
2009 skal bruges på at standardisere selskabets 10.000 pc'er plus printere og backend i 45 lande samt få en stor SAP-implementering på benene. Unified communications er et varmt emne.


Arne Hougaard-Nielsen, COWI
Sigter efter udvikling af ny ERP-løsning. Har fået et konservativt it-budget. Unified communications rykker.


Ole Søndergaard, Folketinget
Får ny hjemmeside og sigter efter mere individuel og personlig service til Folketingets medlemmer. Også det gamle afstemningssystem skal udskiftes. Unified communications er for alvor på vej ind.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere