Alvorligt sikkerhedshul i Windows 7 Beta

UAC-funktionen i Windows 7 får systemet til at stå pivåbent, lyder en samlet kritik fra både danske og udenlandske sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

I Vista er funktionen blevet kritiseret sønder og sammen.

Derfor har Microsoft besluttet at ændre User Account Control (UAC) i Windows 7.

Allerede før Windows 7 er sendt på gaden, er den udskældte funktion igen løbet ind i kritik.

En række sikkerhedseksperter advarer nemlig om et massivt sikkerhedshul i betaversionen af Windows 7.

UAC i Windows 7 åbner for alvorlige angreb, lyder det blandt andet fra sikkerhedsblogger Long Zheng.

Hans vurdering bakkes op af en dansk sikkerhedsekspert.

Mange huller

UAC blev introduceret i forbindelse med Windows Vista, og sikkerhedsfunktionen gør, at en bruger med de rigtige rettigheder skal godkende applikationer, inden de kan afvikles.

Funktionen er blevet kraftigt kritiseret, fordi mange brugere anser godkendelsesproceduren for irriterende.

Den kritik har Microsoft taget til sig, og i Windows 7 har software-firmaet ændret funktionen således, at man kan forudindstille UAC til fire forskellige niveauer.

Den beslutning angriber sikkerhedsblogger Long Zheng nu på sin blog.

Han påpeger, at det er muligt at skrive skadelig kode, som kan ændre på indstillingsniveauerne uden, at brugeren bemærker det.

Sammen men udvikleren Rafael Rivera har Long Zheng også skabt et proof of concept, som gør det muligt at slå UAC helt fra på en ekstern maskine.

Problemet er ifølge en dansk sikkerhedsekspert helt reelt.

"Der er skabt et Visual Basic-script, der kan afvikles på maskinen og derigennem ændre på UAC-indstillingerne," siger Peter Kruse fra CSIS.

Nemt at fjerne

Han vurderer dog ikke problemet som meget alvorligt.

"Det kræver, at man kan lokke brugeren til at afvikle koden, så det er ikke noget angriberen bare lige gør. Hvis man kan det, er der samtidig en hel række måder, man kan misbruge systemet på," siger han.

"Hullet kan relativt nemt lukkes af Microsoft eksempelvis ved at fremtvinge en dialogboks på skærmen, når der foretages ændringer i UAC-indstillingerne," siger han.

"Microsoft har nok lempet UAC-funktionen lidt for meget, og det er ikke hensigtsmæssigt. Derfor vil problemet sandsyneligvis være fjernet i den endelige version af Windows 7," vurderer han.

En række andre sikkerheds-blogs som eksempelvis WindowsConnected omtaler problemet.

På den blog beskrives det som et 'Massivt sikkerhedshul i Windows 7'.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S