Alvorligt sikkerhedshul i Windows 7 Beta

UAC-funktionen i Windows 7 får systemet til at stå pivåbent, lyder en samlet kritik fra både danske og udenlandske sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

I Vista er funktionen blevet kritiseret sønder og sammen.

Derfor har Microsoft besluttet at ændre User Account Control (UAC) i Windows 7.

Allerede før Windows 7 er sendt på gaden, er den udskældte funktion igen løbet ind i kritik.

En række sikkerhedseksperter advarer nemlig om et massivt sikkerhedshul i betaversionen af Windows 7.

UAC i Windows 7 åbner for alvorlige angreb, lyder det blandt andet fra sikkerhedsblogger Long Zheng.

Hans vurdering bakkes op af en dansk sikkerhedsekspert.

Mange huller

UAC blev introduceret i forbindelse med Windows Vista, og sikkerhedsfunktionen gør, at en bruger med de rigtige rettigheder skal godkende applikationer, inden de kan afvikles.

Funktionen er blevet kraftigt kritiseret, fordi mange brugere anser godkendelsesproceduren for irriterende.

Den kritik har Microsoft taget til sig, og i Windows 7 har software-firmaet ændret funktionen således, at man kan forudindstille UAC til fire forskellige niveauer.

Den beslutning angriber sikkerhedsblogger Long Zheng nu på sin blog.

Han påpeger, at det er muligt at skrive skadelig kode, som kan ændre på indstillingsniveauerne uden, at brugeren bemærker det.

Sammen men udvikleren Rafael Rivera har Long Zheng også skabt et proof of concept, som gør det muligt at slå UAC helt fra på en ekstern maskine.

Problemet er ifølge en dansk sikkerhedsekspert helt reelt.

"Der er skabt et Visual Basic-script, der kan afvikles på maskinen og derigennem ændre på UAC-indstillingerne," siger Peter Kruse fra CSIS.

Nemt at fjerne

Han vurderer dog ikke problemet som meget alvorligt.

"Det kræver, at man kan lokke brugeren til at afvikle koden, så det er ikke noget angriberen bare lige gør. Hvis man kan det, er der samtidig en hel række måder, man kan misbruge systemet på," siger han.

"Hullet kan relativt nemt lukkes af Microsoft eksempelvis ved at fremtvinge en dialogboks på skærmen, når der foretages ændringer i UAC-indstillingerne," siger han.

"Microsoft har nok lempet UAC-funktionen lidt for meget, og det er ikke hensigtsmæssigt. Derfor vil problemet sandsyneligvis være fjernet i den endelige version af Windows 7," vurderer han.

En række andre sikkerheds-blogs som eksempelvis WindowsConnected omtaler problemet.

På den blog beskrives det som et 'Massivt sikkerhedshul i Windows 7'.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS