Teleselskaber knuser mobilproducenters drømme

Hvis mobilproducenterne havde troet, at de skulle danse rundt i en sand LTE-rus, kan de godt tro om. I hvert fald en tid endnu, lyder meldingen fra de store teleoperatører.

Artikel top billede

Mobilproducenterne må bide tænderne sammen. Der er nemlig ikke behov for nye modeller til LTE-nettet. De store teleselskaber holder igen med investeringerne.

Arvtageren til 3G. En alvorlig konkurrent til fibernettet.

Sådan er det det nye LTE-netværk blevet omtalt, og det er da også spået en betydelig rolle på ugens mobilmesse i Barcelona.

Når spotlyset slukkes og LTE-prædikanterne er trådt af scenen, må LTE dog atter finder sig i en plads i skyggen.

I hvert fald for en tid endnu.

Mange af de store europæiske teleselskaber, herunder Vodafone, France Telecom og Deutsche Telekom, har nemlig udskudt planerne om en storstilet LTE-udrulning i mindst et par år, skriver Financial Times.

Krise lægger milliarderne på is

Det er usikkerhed fra investorerne om teleselskabernes aktuelle finansielle situation, der får de store telekonglomerater til at udskyde de massive milliardinvesteringer i det nye mobilnet.

Og det rammer altså mobilproducenterne, der havde håbet på en hurtig LTE-udrulning til at sætte skub i produktionen af nye modeller.

Vodafone mener, at LTE-udrulning kan vente helt til 2012, før kunderne vil begynde at efterspørge de højere hastigheder på op til 50 mbit, som det nye netværk muliggør.

Unødvendigt med LTE

Hos France Telecom mener topchef Didier Lombard, at der i hvert fald vil gå et par år, før udrulningen for alvor bliver sparket i gang.

"Det er naturligt, at de store mobilproducenter er ivrige efter at få teleudbyderne til at investere i 4G (LTE, red.) tidligt," siger han og fortsætter:

"Realiteterne er imidlertid, at det er unødvendigt med en storstilet udrulning af LTE i mindst et par år endnu," lyder altså den nedslående besked til de håbefulde producenter af mobiltelefoner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect