Bedre brændselsceller til bærbare

En ny brændselscelle fra Samsung holder den bærbare pc kørende i 10 timer, før den skal fyldes op igen.

Indhold

Samsung har udviklet en metanol-baseret brændselscelle, der på sigt kan afløse batteriet i mobile enheder.

Samsung formåede at holde liv i en bærbar pc i ti timer, kun drevet af en brændselscelle med en deciliter metanol, også kaldet træsprit.

For at øge mængden af energi i brændselscellen har Samsung, som mange andre virksomheder, arbejdet på at øge andelen af metanol i den blanding af vand og metanol, der bruges som brændstof.

Den højere metanol-koncentration har dog en tendens til at gøre membranen, der adskiller de to elektroder i cellen, mindre effektiv.

Meget forskning har derfor været rettet mod selve membranen, og Samsung har netop anvendt en nyudviklet af slagsen.

En brændselscelle skal også bruge en katalysator, altså et stof, der sætter gang i processen. Det er lykkedes Samsung at gøre denne katalysator mere effektiv, så den nye brændselscelle kan give mere energi med halvt så meget katalysator.

Udviklingen af brændselscelle-teknologi til mindre enheder som mobiltelefoner og lommecomputere går knap så hurtigt, men blandt de virksomheder, der arbejder aktivt med brændselsceller nævnes en tidshorisont på mellem et og tre år.

Udmeldingen fra Samsung er den nyeste i en lang række om metanol-baserede brændselsceller. Der har endnu ikke været nogen kommercielle annonceringer af brændselsceller, men NEC regner med at kunne markedsføre et produkt til bærbare computere i løbet af i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job