Blu-ray diske af papir

De japanske firmaer Sony og Toppan har udviklet en Blu-ray disk, hvor halvdelen af materialet er erstattet af papir.

Indhold

Det er lykkedes Sony at producere en Blu-ray disk, hvor mere end halvdelen af materialet er papir.

Blu-ray diske er en mulig afløser for dvd, og papir-disken har en kapacitet på 25 gigabyte. En Blu-ray disk er bygget op som en lagkage med et substrat af plastic og et informationsbærende lag oven på. Det er substratet, som Sony og Toppan med succes har erstattet med papir.

De papir-baserede Blu-ray medierne er mere miljøvenlige, da 51 procent af diskens masse udgøres af papiret. Samtidig er diskene mere forgængelige og kan snildt destruereres med en almindelig saks, hvis man vil være sikker på, at ingen får adgang til de gamle data.

Teknologien er udviklet sammen med japanske Toppan, der blandt andet udvikler og producerer print-løsninger og materialer til samme. Udviklingen har varet godt et års tid, og disken er endnu kun en prototype. Sony vil offentliggøre flere detaljer på konferencen Optical Data Storage 2004 i Monterey i Californien. Konferencen starter på søndag.

Næste skridt for de to virksomheder er at undersøge mulighederne for masseproduktion og samtidig finde ud af, om de papir-baserede Blu-ray diske kan gøres billigere end i dag, hvor prisen for et medie ligger over 200 kroner.

Blu-ray teknologien anvender en blå laser med en kortere bølgelænge end den laser, der anvendes i for eksempel dvd-afspillere. Den korte bølgelængde betyder, at der kan lagres mere information på samme fysiske plads. Der er tilsyneladende endnu ingen planer om at bruge to informationsbærende lag på de nye papir-medier. Det har Sony ellers gjort tidligere for at fordoble kapaciteten.

Yderlige information kan findes her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere